Ciąża

Zaburzenia odżywiania u kobiet w ciąży

Ciąża

Aktualizacja:

Kobiety przechodzą szereg zmian, kiedy są w ciąży. Nie wszystkie te zmiany są dla kobiet łatwe do zaakceptowania. Hormony ciążowe mają ogromną moc. Co zmienia się przede wszystkim w wyglądzie kobiet? A co w ich psychice? Jak radzić sobie z tymi zmianami? Jak nie wpaść w zaburzenia odżywiania, kiedy jesteś w ciąży?

 • Co zmienia się w ciele kobiety w ciąży ?
 • Zaburzenia odżywiania u kobiet w ciąży – jakie się wyróżnia? Pregoreksja i ortoreksja - czym się różnią?
 • Co robić, by w ciąży nie cierpieć na zaburzenia odżywiania?

Ważne: Jak powinny odżywiać się kobiety w ciąży?

Co zmienia się w ciele kobiety w ciąży?

Kobiety przechodzą szereg zmian, kiedy są w ciąży. Nie wszystkie te zmiany są dla kobiet łatwe do zaakceptowania. Hormony ciążowe mają ogromną moc. Co zmienia się przede wszystkim w wyglądzie kobiet? A co w ich psychice?

 • Piersi stają się stają się pełniejsze, bardziej wrażliwe, wręcz obrzmiałe.
 • Obwódki wokół brodawek stają się większe i ciemniejsze. Mogą się na nich pojawić małe grudki.
 • Skóra na piersiach i dekolcie staje się „przezroczysta”.
 • Rośnie brzuszek. W pierwszym trymestrze kobieta przybiera ok. 1-3 kilogramów, potem przyrost wagi jest większy. Kobieta w ciąży może przytyć od ok. 11 do 13 kilogramów. Panie, które miały jednak problem z nadwagą lub otyłością i zaszły w ciążę, mogą przytyć nawet 20 kilogramów.
 • Zaczerwienienie rąk, plamy na nogach, drobna czerwona wysypka na twarzy i ramionach.
 • Pojawia się czarna kreska na brzuchu.
 • Mogą pojawić się rozstępy na piersiach i na brzuchu.

Sprawdź koniecznie: Czy obozy odchudzające są skuteczne?

Zaburzenia odżywiania u kobiet w ciąży – jakie się wyróżnia?

Wyżej wymienione zmiany nie zawsze są akceptowane przez kobiety. Chodzi zwłaszcza o nagły przyrost wagi. Tutaj pojawia się problem zaburzeń odżywiania kobiet w ciąży. Jakie zaburzenia są najczęstsze?

 • pregoreksja - to anoreksja w ciąży. Inaczej ciążoreksja. Kobieta chora na pregoreksję boi się, że przytyje w ciąży. Bardziej dba o swoją figurę w ciąży niż o rozwój dziecka, nie licząc się z tragicznymi konsekwencjami. Pregoreksja może doprowadzić do upośledzenia fizycznego i umysłowego dziecka. W najdrastyczniejszych przypadkach może doprowadzić nawet poronienia lub obumarcia płodu.
 • ortoreksja - to kolejne zaburzenie odżywiania, które może wystąpić u kobiet w ciąży. Ortoreksja polega na stopniowym ograniczaniu/wykluczaniu produktów spożywczych, uznając, że mogą mieć niekorzystny wpływ na stan ich zdrowia. Ortoreksja może prowadzić niedoboru składników odżywczych, spadku masy ciała, niedożywienia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Zobacz więcej: 14-15 tydzień ciąży. Jak rozwija się płód?

Sprawdź koniecznie: 18-19 tydzień ciąży. Co się zmienia?

Co robić, by w ciąży nie cierpieć na zaburzenia odżywiania?

Ciało kobiety w ciąży bardzo się zmienia. Nie każda kobieta jest w stanie zaakceptować te zmiany. Co w takim razie robić, żeby nie zachorować?

 1. 1Pamiętaj o tym, że kiedy jesteś w ciąży, najważniejsze jest zdrowie twojego dziecka. To właśnie na nim oraz na samej sobie powinnaś skupić się najbardziej.
 2. 2Pamiętaj o tym, że to jak wyglądasz w ciąży, to stan przejściowy. Po porodzie wszystko powoli będzie wracać do normy.
 3. 3Skup się na kontakcie ze sobą - poprzez rozmowę z samą sobą, poprzez medytację.
 4. 4Jeśli byłaś aktywna przed zajściem w ciążę, nie rezygnuj z tej aktywności! Dawaj sobie jednak mniejszy wycisk i wybierz aktywność fizyczną, która będzie dla ciebie odpowiednia i bardziej bezpieczna dla dziecka.
 5. 5Jeśli nie radzisz sobie ze zmianami w swoim ciele i ze swoją wrażliwszą psychiką w ciąży, zawsze możesz skorzystać z porad psychologa.

Zobacz też: Jak pomóc dziecku, które cierpi na zaburzenia odżywiania?

  Pozostałe wiadomości