Ciąża

Lekarze kazali rodzicom wybrać, którego z bliźniaków uśmiercić przed porodem. "Nie potrafię opisać bólu"

Ciąża

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
edziecko.pl
Bliźniaki, noworodki.

Ciąża mnoga Kloe Matthews była podwójnie zagrożona, ponieważ kobieta nosiła pod sercem dwóch chłopców, którzy rozwijali się nieprawidłowo w wyniku wystąpienia TTTS. Bracia wzajemnie odbierali sobie szansę na przeżycie. Lekarze zaproponowali więc przyszłej mamie oraz jej partnerowi, by pozbyć się jednego z bliźniaków i tym samym uratować drugiego. - Nie potrafię opisać bólu, który przeżyliśmy - opowiada z perspektywy czasu Kloe.

TTTS - czym jest? Powikłania ciąż wielopłodowych

TTTS to inaczej zespół przetoczenia krwi pomiędzy płodami. Polega na tym, że między płodami pojawiają się we wspólnym łożysku połączenia naczyń krwionośnych. Tym samym jedno z bliźniąt staje się biorcą krwi, a drugie dawcą. Co to w praktyce oznacza?

Biorca cierpi na niewydolność krążenia, obrzęk oraz wielowodzie, natomiast dawca zmaga się z niedokrwistością i małowodziem. W efekcie oba płody rozwijają się nieprawidłowo, a szanse na przeżycie któregokolwiek z nich drastycznie maleją.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Z tym trudnym przypadkiem zmierzyła się Kloe Matthews z Bury St Edmunds w Anglii. Mama bliźniaków jednojajowych - Jamesa i Michaela w trakcie ciąży usłyszała, że życia obu chłopców są zagrożone. Wraz z partnerem stanęła przed trudnym wyborem.

Wielka Brytania. Lekarze kazali wybrać rodzicom, które dziecko przeżyje

Kloe i jej mąż Michael bardzo długo starali się o dziecko. Radość z powodu mnogiej ciąży przyćmiła informacja o zdiagnozowanym w 14. tygodniu TTTS, który daje minimalne szanse na przeżycie obu płodom. Lekarze zaproponowali więc, by odciąć jednego z bliźniaków od łożyska, ratując tym samym życie drugiego z nich.

Rodzice zaoponowali. Podjęli ryzykowną decyzję o uratowaniu obu chłopców. Specjaliści przeprowadzili więc operację laserową łożyska, po której jedno z dzieci miało 70 proc. szans na przeżycie, a drugie zaledwie - 10 proc. Ostatecznie obaj bracia przyszli na świat 13 tygodni przed planowanym porodem. James ważył ponad kilogram, a Michael jedynie 623 g. Bliźniaki trafili na oddział intensywnej terapii.

- Nie potrafię opisać bólu, który czuliśmy, widząc nasze dzieci walczące o życie, pokryte okropnymi kablami, gdy były dosłownie rozmiaru dłoni - wspomina z perspektywy czasu Kloe Matthews, która prowadzi profil na Instagramie, na którym umieszcza zdjęcia swoich synów. Chłopcy są zdrowi i za kilka miesięcy będą obchodzić drugie urodziny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jill Lehmann Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości