Ciąża

Ile powinno ważyć dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży?

Ciąża

ręce na brzuchu ciążowym

Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży to temat nurtujący wielu przyszłych rodziców. Pomocny w tej kwestii jest kalendarz ciąży, ale podane w nim dane to tylko przybliżone wartości. Waga dziecka w ciąży w znacznym stopniu zależy od sposobu odżywiania się mamy i genów przekazanych przez rodziców.

Przyrost wagi malucha jest też uwarunkowany chorobami przebytymi przez kobietę w okresie ciąży. O ile dziecku nie zaszkodzi łagodne przeziębienie, to poważniejsze choroby przewlekłe nabyte przez mamę mogą zahamować jego rozwój. Nie służy mu także duża masa ciała mamy. Jaka w takim razie powinna być prawidłowa waga dziecka w ciąży?

Od czego zależy waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży?

Kwestię tego, jaka powinna być waga dziecka w ciąży, pomoże rozwiązać kalendarz ciążowy. Można go znaleźć niemal na każdym portalu internetowym dla przyszłych rodziców. Jednak podane tam wartości są jedynie przybliżone ‒ jest to waga przeciętnego dziecka urodzonego w konkretnym tygodniu lub miesiącu. Ponieważ wiadomo, że każdy maluch rośnie w swoim tempie, to jest to jedynie sugestia i tak powinno się ją traktować.

Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży uwarunkowana jest różnymi czynnikami np;

 • sposobem odżywiania się mamy ‒ dostarczanie dziecku odpowiedniego pożywienia, w tym witamin i minerałów, ma bardzo duży wpływ na jego rozwój. Z powodu braku zbilansowanego pokarmu rozwój dziecka jest ograniczony. Zbyt duża masa ciała kobiety w ciąży może skutkować urodzeniem się dziecka o niskiej masie urodzeniowej;
 • genami rodziców ‒ waga dziecka jest w dużej mierze uzależniona od tego, jak się rozwijali jego rodzice.
 • chorobami matki ‒ zwłaszcza zakaźnymi, przewlekłymi i nabytymi w czasie ciąży.

Zobacz także: Jak rodzi się w Polsce?

Waga dziecka w ciąży ‒ I trymestr

Pierwszy trymestr ciąży trwa do końca 13 tygodnia. Ten czas jest najważniejszy w życiu maluszka, ponieważ kształtują się wówczas jego organy wewnętrzne. W pierwszych tygodniach ciąży dziecko waży zaledwie kilka gramów. Jego waga powinna kształtować się między 5-30 g, biorąc pod uwagę wyliczoną średnią. Do końca I trymestru ta waga jeszcze urośnie, nawet do 45 g.

Waga dziecka w ciąży ‒ II trymestr

Drugi trymestr ciąży zaczyna się 14 tygodniu i trwa do końca 27 tygodnia. W tym czasie ukształtowane już jest łożysko i podstawowe organy dziecka. W II trymestrze ciąży maluch intensywnie rośnie, a jego waga podczas tygodnia może się nawet podwoić. Zazwyczaj jednak przybywa około 50 g na tydzień. Choć w 14 tygodniu to zaledwie 100 g, to w 19 tygodniu ciąży waga dziecka może wynosić nawet około 250-260 g. W poszczególnych tygodniach będzie się systematycznie zwiększać.

Waga dziecka w kolejnych tygodniach ciąży:

 • 20 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 320 g
 • 21 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 400 g
 • 22 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 460 g
 • 23 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 550 g
 • 24 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 630 g
 • 25 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 700 g
 • 26 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 820 g
 • 27 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 900 g.

Choć w III trymestrze ciąży przyrost wagi dziecka nieco zwolni, to dziecko będzie rosło przez cały czas, aż do dnia porodu.

Waga dziecka w ciąży ‒ III trymestr

III trymestr ciąży zaczyna się od 28 tygodnia ciąży. To już ostatni etap. Zostało nieco więcej niż kilka tygodni do porodu. Przyrost masy ciała malucha w tym czasie zwolni, ale mimo to nadal będzie rósł aż do porodu.

Waga dziecka w III trymestrze:

· 28 tydzień ciąży ‒ waga dziecka powinna oscylować w granicach 1 kilograma

· 29 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 1,2 kg

· 30 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 1,3 kg

· 31 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 1,5 kg

· 32 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 1,7 kg

· 33 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 2 kg

· 34 tydzień ciąży waga dziecka to niewiele ponad 2 kg

· 35 tydzień ciąży waga dziecka to około 2-2,5 kg

· 36 tydzień ciąży waga dziecka to około 2,5 kg

· 37 tydzień ciąży waga dziecka to około 2,7 kg

· 38 tydzień ciąży waga dziecka to około 3 kg.

Podane dane są jedynie sugestią. Każdy maluch rośnie w swoim tempie. Wartości te nie mają odzwierciedlenia przy ciąży mnogiej ‒ dzieci urodzone z takich ciąż są o wiele drobniejsze.

Zobacz także: Zmiany na porodówkach od 2019 roku

Bibliografia:

1. G. Piasek, O. Adamczyk-Gruszka, P. Radomski, J. Starzewski, Czynniki prognostyczne urodzenia noworodka o dużej masie. Ocena wartości prognostycznej okołoporodowej ultrasonografii , “Studia Medyczne” 2009; 13:19-26.

2. L. Kapka-Skrzypczak, J. Niedźwiecka, M. Skrzypczak, J. Diatczyk, A. Wojtyła, Dieta ciężarnej a ryzyko wad wrodzonych dziecka , “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2011, Tom 17, Nr 4, 218-223.

3. E. Wójtowicz, B. Duda-Biernacka, Czynniki ryzyka wystąpienia niskiej urodzeniowej masy ciała (LBW) dziecka – regresja logistyczna , “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2015, Tom 21, Nr 3, 244-249.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości