Ciąża

Ciąża w nieformalnym związku. Jak dokonać uznania ojcostwa i dlaczego to tak ważne?

Ciąża

Aktualizacja:
Uznanie ojcostwa przed porodem
E+ gevende / Getty Images

Uznanie ojcostwa przed narodzinami dziecka to rozwiązanie, które powinny przemyśleć wszystkie pary, które nie są małżeństwem, a decydują się na potomstwo. Procedura ta pozwoli uniknąć wielu skomplikowanych sytuacji. Jak należy ją przeprowadzić i dlaczego warto o nie zadbać?

Uznanie ojcostwa: jak i kiedy je wykonać?

Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie dla par, które nie pozostają w związku małżeńskim. Nawet jeśli przed urodzeniem dziecka rodzice powtarzają, że ślub to tylko niepotrzebny papier, to warto zadbać o inny, bardzo przydatny. Z jakiego powodu to aż tak ważne?

W świetle polskiego prawa ojcostwo dziecka zamężnej kobiety jest automatycznie przypisywane współmałżonkowi. Przepisy stanowią również, że jeśli potomstwo przyszło na świat do trzystu dni od ustania małżeństwa lub orzeczenia separacji, to za ojca również uznawany jest - były lub zmarły - mąż kobiety.

Rodzice, którzy z jakiegoś powodu nie chcą bądź nie mogą wziąć ślubu, powinny rozważyć uznanie ojcostwa przed narodzinami. W przypadku komplikacji przy porodzie, kiedy np. matka jest nieprzytomna, ojciec może podjąć decyzję o leczeniu dziecka.

Uznanie ojcostwa przed porodem buduje - w świetle prawa - związek pokrewieństwa. W praktyce oznacza to, że od tego momentu przysługują prawa rodzicielskie, a matka dziecka może domagać się wparcia finansowego do czasu rozwiązania. Jeśli ojciec dziecka nie zrobi tego z własnej woli, kobieta ma prawo wystąpić do sądu i zażądać pokrycia trzymiesięcznych kosztów utrzymania w czasie ciąży.

W przypadku śmierci ojca dziecka, do której doszłoby przed narodzinami, uznanie ojcostwa daje maluchowi prawo do dziedziczenia.

Uznanie ojcostwa przed porodem - jak to zrobić

Uznanie ojcostwa przed porodem odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Rodzice mogą się udać do dowolnego z nich, mając przy sobie dowody osobiste lub paszporty oraz kartę ciąży, będącą potwierdzeniem, że kobieta spodziewa się dziecka. Honorowane jest również zaświadczenie lekarskie.

Urzędnik przyjmuje oświadczenie, że mężczyzna jest ojcem dziecka. Dokument nabiera mocy, w momencie potwierdzenia faktu przez matkę. Kobieta może uczynić to w tym samym momencie lub w późniejszym terminie w okresie trzech miesięcy.

W oświadczeniu rodzice deklarują nazwisko, które będzie nosiło dziecko. Mają do wyboru nazwisko jednego z rodziców bądź dwuczłonowe.

Zobacz wideo: Medyczny cud – cesarskie cięcie i przeszczep płuc

Zobacz też:

Ewa Farna w intymnej rozmowie z Dorotą Wellman. "Jak ktoś mi pisał, że jestem gruba, to mówiłam: zjem jeszcze więcej"

Polskie miejscowości. Michał Rusinek wyjaśnia, czy nazwa Swornegacie wzięła się od bielizny

Gwiazdy "Seksu w wielkim mieście" wróciły na plan. "Przyjaźń nigdy nie wychodzi z mody"

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości