Ciąża

Zastanawiacie się nad sesją ciążową? Dowiedz się, dlaczego i jak ją zorganizować

Ciąża


Sesja ciążowa to wydarzenie, które pamięta się przez lata, niemal jak ślub. Jej organizacja to z pewnością jedna z lepszych decyzji każdej rodziny. Do zdjęć ciążowych wraca się przez całe życie!

Sesja ciążowa – dlaczego warto ją zorganizować?

Sesje ciążowe u niektórych mam mogą wzbudzać pewną niechęć. Kobiety w ciąży nie zawsze są zadowolone ze swojego wyglądu, gdyż w tym czasie ważą nieco więcej. Niemniej, ciąża to absolutnie wyjątkowy etap życia każdej kobiety i warto go uwiecznić na zdjęciach. Dzięki takiej sesji młodzi rodzice mają piękną pamiątkę, która będzie z nimi już na zawsze. W przyszłości można pokazać ją nie tylko rodzinie i bliskim, ale przede wszystkim dzieciom. Oglądanie zdjęć, na których było się jeszcze „w brzuchu”, to dla pociech ogromna frajda!

>>> Zobacz także:

Ciąża to czas, w którym kobiety bywają zmęczone. W takim stanie trudno od nich oczekiwać chęci do pozowania – to w pełni zrozumiałe. Jednak warto wykazać się odrobiną dobrej woli. Aby sesja ciążowa się odbyła, nie trzeba wcale wyjeżdżać daleko, wystarczy do tego nawet domowe zacisze. Wiele kobiet, które pomimo początkowej niechęci zdecydowały się na sesję, nie żałują tej decyzji podczas oglądania gotowego albumu.

Zdjęcia ciążowe w domu i plenerze – jak się do nich przygotować?

Najlepszym momentem do wykonania zdjęć jest trzeci trymestr ciąży. Wówczas na twarzy kobiety nie widać zmęczenia i opuchlizny, a jej brzuch ma już ciążowy kształt. Każda sesja ciążowa powinna być poprzedzona nie tylko odpowiednimi ustaleniami z fotografem, ale i wypoczynkiem. Mama powinna być wyspana i rozluźniona, aby jej ciało dobrze wyglądało w obiektywie.

Ubiór na taką okazję nie musi być wyszukany. Wystarczy włożyć to, w czym czuje się wygodnie. Zazwyczaj jest to zwiewna sukienka lub luźne spodnie. Jeżeli fotografowana kobieta będzie chciała podczas sesji pokazać brzuch, to kilka dni przed wydarzeniem nie powinna nosić obcisłych ubrań i bielizny, które pozostawiają na skórze odciski.

Jeżeli sesja ma się odbyć na zewnątrz, nie zaszkodzi wziąć ze sobą drugiego kompletu ubrań. Można go włożyć w trakcie sesji, aby ujęcia była ciekawsze lub po prostu mieć go w razie zabrudzenia. Sesja ciążowa, plener może odbywać się także podczas chłodniejszych pór roku. Wtedy koniecznie trzeba zabrać ze sobą cieplejsze okrycie.

Jak wykonać sesję ciążową w domu?

Do przeprowadzenia ciekawej sesji w domu potrzebne są:

  • dobre światło,
  • odpowiednie tło,
  • statyw.

Wykonanie zdjęć ciążowych w domu nie wymaga wielotygodniowych przygotowań. Tu wystarczy mieć odrobinę wyobraźni i już można przygotować wspaniałą sesję. Kluczowym jej elementem będzie tło. Najlepiej sprawdzi się biała ściana, gdyż biel to symbol niewinności. Nie jest to jednak konieczność, w roli tła nie gorzej sprawdzą się też ściany w innych kolorach.

Odpowiednie światło jest jednym z elementów niezbędnych, aby wykonać dobre zdjęcie. Pomieszczenie, w którym będzie odbywać się sesja powinno więc być jasne. Trzeba jednak uważać, aby światło nie wpadało tam bezpośrednio, gdyż pogorszy to jakość zdjęcia i wywoła dyskomfort u pozujących osób. Jeżeli w domu jest zbyt ciemno, fotograf z pewnością zasugeruje skorzystanie z lampy błyskowej.

Do ciążowej sesji zdjęciowej potrzebny jest także statyw. Dzięki niemu aparat stoi stabilniej i umożliwia zrobienie nieco lepszych zdjęć.

Sesja ciążowa w plenerze – sprawdzony pomysł na świetną sesję

Sesje ciążowe w otoczeniu natury są uwielbiane przez wiele kobiet. To właśnie w świetle naturalnym wyglądają one najlepiej. Zanim jednak dojdzie do takiej sesji, należy wybrać odpowiednią przestrzeń i czas. Miejsce, w którym będzie odbywał się plener zdjęciowy, powinno nie tylko zachwycać, ale i dawać możliwość odpoczynku.

Sukces omawianego pleneru w dużej mierze zależeć będzie od panującej pogody. Najwięcej problemów będzie z nią podczas zimy. Co więcej, niskie temperatury bywają dla wielu mam mało komfortowe. Znacznie lepiej jest przeprowadzić taką sesję na jesieni, gdy na zewnątrz jest jeszcze ciepło.

Zalety rodzinnej sesji zdjęciowej

Do sesji ciążowej z dzieckiem, mimo iż jeszcze nie ma go na świecie, wiele kobiet zaprasza pozostałych członków rodziny. Przeważnie są nimi mężowie, rodzice, dziadkowie lub pozostałe dzieci. Na malucha czeka przecież nie tylko jego mama. Podczas ciążowych sesji rodzinnych miłość niemal czuć w powietrzu. Wydarzenie to w pewien sposób także spaja rodzinę.

Sesje z udziałem członków rodziny, w szczególności męża, są również bezpieczniejsze. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że kobieta może urodzić przed czasem. W takim wypadku dobrze jest, aby na sesji był mąż, który się nią szybko zaopiekuje i zawiezie do szpitala. Podczas plenerowej sesji mogą wystąpić także inne zagrożenia, więc obecność mężczyzny jest jak najbardziej zalecana.

Sesja zdjęciowa w ciąży, w której występują najbliżsi, to świetna pamiątka. Ciąża to ogromne przeżycie i warto je uwiecznić!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości