Czy porody domowe są dobrym rozwiązaniem w czasie pandemii? Odpowiada ginekolog

Ciąża

Aktualizacja:

Poród domowy ma sporo zalet - główną jest przebywanie w znanym środowisku w tak ważnym momencie. Czy porób domowy jest dobrym rozwiązaniem w czasie pandemii? Jak się do niego przygotować? Jakie są przeciwwskazania? Wątpliwości rozwiał w naszym programie dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.

Poród domowy - zalety i wady

Poród domowy odbywa się, jak sama nazwa wskazuje, poza terenem szpitala. Wiążą się z nim pewne zalety, takie jak przebywanie w środowisku domowym, ale też ogromne wady, bo pomoc zabiegowa i operacyjna w przypadku powikłań może być dostarczona z dużym opóźnieniem.

Dlatego porody domowe nie zyskały wielkiej aprobaty lekarzy. Czynniki ryzyka są bowiem bardzo wysokie.

Poród jest zjawiskiem bardzo dynamicznym. To nie jest tak, że sobie coś zaplanujemy i zrealizujemy. Bardzo często los staje na przeszkodzie i na każdym etapie porodu coś się może wydarzyć . Najbardziej kryzysowym momentem jest samo przyjście dziecka na świat, kiedy rodzi się i musi podjąć akcję oddechową i własne, autonomiczne życie(...). Jeżeli coś tu nie "zaskoczy" prawidłowo, to mamy ogromne kłopoty

- ostrzega dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.

Absolutnie konieczna jest więc współpraca personelu medycznego, minimum położnej.

Porody domowe w czasie koronawirusa

Zdaniem dr Południewskiego trudno jest powiedzieć teraz, czy w czasie pandemii porodów domowych jest więcej. To wyjdzie w statystykach na koniec roku.

To jest ostatnia rzecz, którą powinniśmy brać pod uwagę przy porodzie w domu, dlatego że koronawirus nie zmienia nic, jeśli chodzi o ryzyko . W szpitalu są ludzie badani, w domu nie, a z domu ludzie też przecież wychodzą do sklepu (...). Pamiętajmy, że koronawirus jest to zjawisko, które z nami jest, jeszcze trochę potrwa i minie, a decyzja o porodzie w domu powinna być naprawdę bardzo przemyślaną, uwzględniającą czynniki ryzyka

- zaznacza ginekolog - położnik.

Jak dodaje, mimo tego, że jest pandemia i obostrzenia, nie powinniśmy bać się szpitala. Wszystkie placówki mają tak zorganizowane postępowania, żeby pacjentka nie była narażona na zakażenie.

Poród domowy nie dla wszystkich

Jeżeli w trakcie ciąży występowały jakiekolwiek powikłania bądź spodziewamy się ich w trakcie porodu, poród w domu nie będzie możliwy. Nie może też poddać mu się pacjentka, która ma zwężoną miednicę, gestozę, czyli zatrucie ciążowe oraz taka, która rodzi po raz pierwszy w późniejszym wieku.

Ciąża musi przebiegać wzorowo, kobieta musi być absolutnie zdrowa. Parametry, które możemy wcześniej stwierdzić u dziecka też powinny być związane z absolutnym stanem zdrowia

- podkreśla dr Grzegorz Południewski w Dzień Dobry TVN.

"Porody domowe w czasie pandemii" - obejrzyj reportaż:

Zobacz też:

Sportowa aktywność w ciąży. Jakich dyscyplin powinno się unikać?

Ubrania dla ciężarnych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najstarsze matki świata. Ile mają lat kobiety decydujące się na późne macierzyństwo?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: I. Kaczyńska, B. Jańczak