Ciąża

Polisy dla kobiet w ciąży. Na czym polega ubezpieczenie porodowe?

Ciąża

Aktualizacja:

Ubezpieczenie samochodu, podróży czy nawet życia - rynek oferuje szeroki wachlarz polis. Możliwe są też ubezpieczenia porodowe, które gwarantują przyszłym rodzicom wiele udogodnień. Sprawdź, na co uważać przy wyborze najlepszej oferty.

Niektóre polisy porodowe gwarantują ciężarnej nielimitowaną ilość wizyt lekarskich, inne przewidują wypłatę w sytuacji, kiedy na świat przyjdzie dziecko wymagające leczenia. Warto mieć na uwadze, że poszczególne oferty mogą znacząco się między sobą różnić i - w zależności od ceny - obejmować inny zakres usług.

Okres karencji

Karencją nazywa się czas między podpisaniem umowy ubezpieczenia a uruchomieniem ochrony. W przypadku polisy porodowej okres ten wynosi na ogół od 10 do 12 miesięcy. Oznacza to, że zakład ubezpieczyciel pokryje koszty związane z prowadzeniem ciąży, kiedy umowę zawarto rok wcześniej.

Zasadniczo ubezpieczamy zdarzenia przyszłe i niepewne. W związku z tym nie można się ubezpieczyć, będąc już w ciąży. Wtedy pozostaje wykupienie pakietu medycznego, który już nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniem - bo jest zdarzenie pewne. Płacimy za planowe wizyty minus 10-20% marketingowej zniżki za pakietową usługę

- wyjaśnił Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego.

Zwrócił przy tym uwagę na konieczność dokładnego czytania warunków umowy przed podjęciem ostatecznej decyzji.

W ulotce może być napisane, że pakiet medyczny obejmuje „prowadzenie ciąży”. Po sięgnięciu do warunków umowy już w spisie treści widnieje informacja, że chodzi o „prowadzenie ciąży z dopłatami”. Oznacza to, że wszystkie przewidziane zabiegi wymagają dopłaty w wysokości 10-20 zł. Tego typu pakiet zwykle obejmuje tylko te sytuacje, w których ciąża przebiega prawidłowo i mówi o zabiegach wymienionych w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, określającym minimalne standardy medyczne. Oferta może nie obejmować ewentualnych komplikacji. Gdy lekarz zleci badania, trzeba będzie dodatkowo zapłacić

Ubezpieczenie grupowe

Zdaniem Marcina Jaworskiego, przyszli rodzice powinni pamiętać o ofertach ubezpieczeń grupowych. Często tego typu pakiety przewidują nie tyle pokrycie kosztów leczenia czy prowadzenia ciąży, ale wypłaty pieniędzy po narodzinach dziecka. Najczęściej są to kwoty rzędu 2-4 tys. zł.

To może być wypłata w razie narodzin dziecka zdrowego, dziecka które wymaga leczenia, czy też dziecka z bardziej poważnymi wadami wrodzonymi

Ubezpieczyciele oferują uzupełnienie świadczeń w ramach systemu publicznego. Jedną z opcji jest również zapewnienie pomocy położnej lub pielęgniarki w opiece nad noworodkiem. To zwykle jedna lub dwie wizyty.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Położna roku to prawdziwy anioł stróż. Dzięki „Aśce” kobiety nie boją się rodzić

Dwa porody w ciągu jednego roku? To możliwe, ale czy zdrowe dla kobiety?

Trudna droga do szczęścia. Ujmujące wspomnienia kobiet starających się o dziecko metodą in vitro

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości