Ciąża

Poduszki dla kobiet w ciąży – rodzaje, kształty, materiały

Ciąża

Autor:
Adrian
Adamczyk

Specjalna poduszka dla kobiet w ciąży ułatwia wygodne ułożenie się podczas snu i utrzymanie tej pozycji przez całą noc. Różne kształty poduszek zapewniają nieco inne podparcie dla głowy, brzucha i nóg. Jak wybrać tę najlepszą? Wszystko zależy od preferencji przyszłej mamy.

Dla niższych kobiet poduszka ciążowa do spania może mieć kształt litery "C", wyższym paniom wygodniej będzie z poduszką typu "7". Przy wyborze odpowiedniej poduszki ciężarna powinna kierować się przede wszystkim poczuciem własnego komfortu.

Poduszki do spania dla kobiet w ciąży

Typowe poduszki dla ciężarnych są duże i obejmują całe ciało, najczęściej wkłada się je pod głowę, pod brzuch i między kolana. Są szczególnie pomocne w III trymestrze ciąży, kiedy duży brzuch utrudnia wygodne ułożenie się do snu.

Rodzaje poduszek dla kobiet w ciąży:

 • poduszka typu "C",
 • poduszka typu "J",
 • poduszka typu "U",
 • poduszka typu "7",
 • poduszka "wałek" w kształcie litery "I",
 • prostokątna poduszka.

Poduszka ciążowa typu "C" ("rogal")

Poduszki dla ciężarnych w kształcie litery "C", czyli popularne "rogale", są zalecane kobietom o wzroście do 165 cm. Taka poduszka do spania pozwala na optymalne ułożenie całego ciała i podparcie karku, brzucha i nóg.

Zaletą poduszki ciążowej typu "rogal" jest fakt, że można później bez problemu wykorzystać ją jako poduszkę do karmienia. Układa się ją po prostu na kolanach wokół brzucha, a na niej dziecko.

Poduszka dla ciężarnych typu "U"

Poduszka w kształcie litery "U" jest większa od pozostałych poduszek, może mieć niemal 2 metry długości. Kładzie się ją do góry nogami, tak by dolny łuk spoczywał pod głową. Ramiona otaczają ciało: przednie wkłada się między nogi, tylne służy za oparcie pleców.

Ze względu na swoje rozmiary poduszka ta nadaje się nawet do karmienia bliźniąt. Opasuje całe ciało kobiety, dając oparcie rękom i plecom.

Poduszka w kształcie cyfry "7"

Poduszki ciążowe "siódemki" mają spore rozmiary, ale nie dorównują poduszkom w kształcie "U". Są wygodne dla pań o wzroście wyższym niż 165 cm.

Dla niektórych kobiet zaletą jest to, że poduszki ciążowe w tym kształcie mniej "opatulają" w czasie snu, równocześnie zapewniając odpowiednie podparcie dla głowy, brzucha i nóg.

Poduszka typu "J"

Poduszki w kształcie litery "J" to najmniejszy i najlżejszy rodzaj poduszek ciążowych. Mają ok. 1 m długości i 50 cm szerokości.

Poduszka ciążowa typu "I"

Ten rodzaj poduszki to podłużny wałek, który wkłada się pod brzuszek i między nogi. Bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą zmieniać poduszki pod głowę.

Z czego zrobione są poduszki ciążowe?

Wypełnienia poduszek ciążowych najczęściej są wykonywane ze styropianowych kulek. Jest to wygodne i tanie rozwiązanie, jednak kulki po pewnym czasie "ubijają" się. Można zakupić zapasowe kulki, lecz trzeba mieć na uwadze, że są one bardzo trudne do "opanowania" podczas wypełniania. Styropian, z którego zrobione są kulki, bardzo dobrze nagrzewa się i utrzymuje ciepło, co jest zaletą zwłaszcza dla kobiet, które szybko marzną. W lecie jednak takie rozwiązanie może być nieco uciążliwe. Niektórym osobom przeszkadza też skrzypienie styropianowego wypełnienia.

Droższym wypełnieniem poduszek ciążowych są kulki poliestrowe (nazywane silikonowymi) – bardziej sprężyste niż styropian.

Naturalne wypełnienia poduszek ciążowych to klasyczne pierze oraz łuska gryki. Jakie mają wady? Pierze mogą wywołać alergię, szczególnie jeśli poduszka będzie później stosowana do karmienia noworodka. Gryka natomiast dla niektórych osób może się okazać zbyt twarda.

Pokrycie poduszek ciążowych najczęściej jest bawełniane. Pozwala to na prawidłową cyrkulację powietrza. Popularnością cieszy się także droższy bambus.

Warto upewnić się przed zakupem, czy poduszkę można prać, a poszewkę zdjąć.

Zalety i wady używania poduszek ciążowych

Odpowiednie podparcie podczas snu można osiągnąć za pomocą specjalnej poduszki ciążowej lub zwykłych poduszek podpierających plecy, brzuch i ułożonych między kolanami. Podparcie zmniejsza dolegliwości bólowe związane z nadmiernym obciążeniem ciała matki oraz poprawia krążenie – zarówno w nogach (co zapobiega obrzękom), jak i w macicy. Warto pamiętać, że leżenie na lewym boku w ciąży pozwala zmniejszyć ucisk macicy na żyłę główną dolną doprowadzającą krew do dziecka. Pozwala także na swobodne oddychanie, co nie jest tak oczywiste w innych leżących pozycjach w zaawansowanej ciąży.

Stosowanie poduszki ciążowej pomaga zmniejszyć:

 • dyskomfort w czasie snu,
 • ból pleców,
 • ból karku,
 • ból ramion,
 • ból i obrzęk nóg.

Poduszki dla ciężarnych mogą po rozwiązaniu pełnić rolę poduszek do karmienia. Wtedy poduszkę układa się wokół brzucha siedzącej matki. Dziecko można wygodnie oprzeć i odciążyć ręce. Łatwiej utrzymać dzięki temu odpowiednią pozycję do karmienia.

Z poduszek ciążowych do spania można korzystać także po porodzie, gdyż pomagają przybrać wygodną i zdrową dla pleców pozycję.

Faktem jest, że duża obejmująca całe ciało poduszka utrudnia nieco zmianę pozycji podczas snu. Jednak w ciąży, szczególnie zaawansowanej, najlepszą pozycją jest leżenie na lewym boku, ponieważ w ten sposób zapewnia się najlepsze krążenie krwi (ważne, by brzuszek także miał oparcie na poduszce).

Zobacz także:

 12-letnia Laura z bielactwem uczy nas empatii
12-letnia Laura z bielactwem uczy nas empatii

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Drazen/Getty Images

Pozostałe wiadomości