Obfity okres, a jednak ciąża! Czy to w ogóle jest możliwe!?

Kobieta w ciąży na wizycie lekarskiej
Hero Images . Getty Images
Z logicznego punktu widzenia obfity okres w ciąży nie ma prawa się pojawić. Mimo to u wielu kobiet ciężarnych występuje krwawienie, które bardzo często jest mylone z miesiączką. I choć jest ono mniej obfite i pozbawione żywej krwi, to i tak interpretuje się je jako menstruację. Jest to błędne i zarazem groźne w skutkach stwierdzenie, ponieważ obfite krwawienie z dróg rodnych może być sygnałem, że przebiega ona nieprawidłowo.

Kwestia “obfity okres, a jednak ciąża” jest bardzo częstym tematem for internetowych poświęconych macierzyństwu. Wiele kobiet uważa, że można mieć okres podczas ciąży i nie jest to nic niepokojącego. Faktycznie, krwawienie z dróg rodnych w okresie ciąży nie musi budzić niepokoju, ale jeśli przybiera ono na sile, to znak, że trzeba odwiedzić lekarza.

Obfity okres, a jednak ciąża – czy to jest możliwe?

Patrząc z naukowego punktu widzenia, nie jest możliwe, by przy obfitym okresie ciąża rozwijała się prawidłowo. Zarodek nie przetrwa, jeśli błona macicy zacznie się złuszczać. Dlaczego?

Nie bez powodu cykl jest podzielony na dwie fazy. Pierwsza umożliwia owulację i zapłodnienie, druga zagnieżdżenie się zarodka. Jama macicy jest na to przygotowywana od początku drugiej fazy cyklu. Pogrubiała błona śluzowa nie łuszczy się, dlatego możliwe jest utrzymanie ciąży i jej prawidłowy rozwój. Okres pojawia się wtedy, gdy śluzówka złuszczy się całkowicie i jest to sygnał, że nie doszło do zapłodnienia.

Choć o ciąży świadczy brak miesiączki, to wiele kobiet w terminie okresu ma krwawienia, które są często mylone z początkiem menstruacji. Jest to rodzaj plamień, które są skąpe i brak w ich wyglądzie krwistych skrzepów. Jeśli krwawienie się nasila, a skrzepy są widoczne gołym okiem, to prawdopodobnie ciąża nie przebiega prawidłowo. Zatem kwestia, czy można być w ciąży i mieć obfity okres, jest oczywista.

Obfity okres w ciąży – o czym świadczy?

Obfity okres w ciąży jest sygnałem, że nie przebiega ona prawidłowo. Kobieta powinna w takiej sytuacji jak najszybciej znaleźć się u lekarza, bo krwawienie może zagrażać życiu jej i dziecka.

W pierwszych tygodniach ciąży obfity okres może świadczyć o poronieniu. W ten sposób organizm wydala zarodek, który jest wadliwy genetycznie. W przypadku ciąży biochemicznej macica kobiety oczyszcza się samoistnie i nie ma potrzeby wykonywania zabiegu łyżeczkowania. W ciąży pozamacicznej, kiedy zarodek zagnieździ się poza jamą macicy, konieczna jest hospitalizacja a leczenie najprawdopodobniej będzie operacyjne.

Do obfitego krwawienia może dojść z powodu krwiaków podkosmówkowych. Mogą one tworzyć się pod wpływem wysiłku ciężarnej. Ze względu na duże ryzyko powikłań zaleca się przyszłej mamie prowadzenie stacjonarnego trybu życia. Nie wolno jej dźwigać, nadmiernie się schylać ani brać gorących kąpieli. Krwiaki podkosmówkowe wchłaniają się zazwyczaj około 20 tygodnia ciąży, ale jeśli tak się nie stanie, kobieta musi leżeć do końca ciąży. W takich przypadkach istnieje bardzo duże zagrożenie poronieniem, dlatego ciąża powinna być stale monitorowana.

Jeśli ciężarna jest w drugim lub trzecim trymestrze i mocno krwawi, może mieć kłopoty z łożyskiem. Obfite krwawienie z dróg rodnych w ciąży na tak późnym etapie to powód do hospitalizacji, a nawet rozwiązania ciąży poprzez cesarskie cięcie. Odklejenie łożyska to stan zagrożenia życia matki i dziecka. Jeśli dojdzie do krwotoku wewnętrznego, obydwoje mogą tego nie przeżyć, dlatego konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Inną przyczyną pojawienia się obfitego krwawienia w ciąży jest zaśniad groniasty. Charakterystyczne dla zaśniadu są torbielowate masy widoczne w badaniu ultrasonograficznym (USG). Organizm kobiety wydala je, ale zanim to nastąpi, może dojść do krwotoku. Ciążę zaśniadową trzeba usunąć. Jest to bardzo trudny okres dla wielu par. Po ciąży zaśniadowej trzeba odczekać ze staraniami przynajmniej 3 miesiące lub nawet dłużej.

Bibliografia:

1. Ryszard Poręba, Piotr Pordzik, Andrzej Sobański, Piotr Buchacz, Dariusz Dudkiewicz, Krwotok w ciąży szyjkowej, zagrożenie życia , Kliniczna Perinatologia i Ginekologia, tom 43, zeszyt 3, 73-74, 2007

2. Grzegorz Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010

3. Magdalena Sowa, Wojciech Smuczyński, Lilla Senterkiewicz, Krystyna Kowalska, Katarzyna Ciechanowska, Iwona Głowacka, Ciąża ektopowa – czynniki ryzyka, diagnostyka i leczenie , Journal of Education, Health and Sport. 2015;5(11):311-320

Zobacz film: Kiedy kobietą rządzą hormony.

Zobacz film: Kiedy kobietą rządzą hormony. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości