Ciąża

Domowe sposoby na nudności w ciąży. Jak się ich pozbyć?

Ciąża

kobieta w ciąży siedzi

Nudności pojawiają się zazwyczaj w I trymestrze ciąży. Dotykają co drugą kobietę i są nasilone głównie w godzinach porannych. Jak radzić sobie z nudnościami w ciąży?

Niektóre kobiety przechodzą ciążę sielankowo, natomiast innym dokucza szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Najbardziej dokuczliwe objawy wczesnej ciąży to nudności, które mogą towarzyszyć kobietom znacznie dłużej. Jakie są domowe sposoby na nudności?

Więcej:

Przyczyny nudności w ciąży

Nudności w ciąży pojawiają się naturalnie i nie powinny być powodem do obaw. Dotykają co drugą kobietę i są spowodowane wzrostem stężenia progesteronu wytwarzanego we wczesnym okresie ciąży. Za nudności w ciąży odpowiadają nie tylko hormony wytwarzane przez łożysko, ale także stres i zatrucie pokarmowe. Organizm w ten sposób chroni dziecko przed niektórymi produktami spożywczymi, które mają negatywny wpływ na jego zdrowie.

Sposoby na nudności w ciąży

Nudności w ciąży są zmorą wielu kobiet i towarzyszą im nie tylko w godzinach porannych. Co na nudności polecają inne mamy? Doświadczone kobiety radzą przede wszystkim unikać stresu, ponieważ nudności nie są powodem do obaw i niepokoju, chyba że są nienaturalnie nasilone. Należy pić dużo wody, gdyż wypłukuje ona z organizmu toksyny pochodzące z produktów spożywczych. Jeśli nie jesteś fanką bezsmakowej wody, możesz sięgnąć po herbatki ziołowe dla kobiet w ciąży.

Doskonały sposób na nudności to powolne wstawanie z łóżka o poranku . Zaleca się kilkunastominutowy odpoczynek w łóżku i przegryzienie suchara, banana lub płatków migdałowych. Warto również zacząć dzień od szklanki wody lub herbaty z dodatkiem imbiru.

Kolejny sposób na nudności w ciąży to lekkie i pożywne śniadanie , dzięki czemu unikniesz przeciążenia żołądka i wymiotów. Unikaj smażonych potraw, intensywnych smaków i ostrych przypraw. Przede wszystkim obserwuj swój organizm i jego zachowanie po spożyciu różnego rodzaju jedzenia. Doskonałym sposobem na nudności w ciąży są migdały, które łagodzą nieprzyjemne objawy, a dodatkowo są znakomitym źródłem wapnia i magnezu. W diecie kobiety ciężarnej powinny się znaleźć ryby i produkty zawierające kwasy omega-3, ale tylko w wersji pieczonej lub grillowanej. Zrezygnuj ze spożywania ryb, jeśli twój organizm niechętnie je przyjmuje i reaguje wymiotami. W ciągu dnia pij duże ilości wody, która zapełni żołądek i zminimalizuje ryzyko wymiotów.

Kolejne sposoby na nudności w ciąży to unikanie intensywnych zapachów, np. perfum, płynu do prania, świec czy dymu papierosowego . Nos ciężarnej jest aż nadto wyczulony i wrażliwy na lubiane niegdyś zapachy. Ponadto staraj się wietrzyć mieszkanie, ale unikaj przeciągów, które zwiększają ryzyko zachorowania.

Jak pozbyć się nudności?

Na wzmożone nudności ma wpływ to, w co się ubierasz. Oprócz zapachu ubrań na nudności wpływa także ucisk spodni, zbyt ciasna bluzka czy niewygodne… skarpety . Zakładaj luźne bluzki, spodnie bez uciskającego paska i nie przegrzewaj się w okresie zimowym. Zmiana temperatury może wpłynąć na nasiloną chęć wymiotowania.

Zioła a nudności w ciąży

Nie od dziś wiadomo, że doskonałym sposobem na nudności jest mięta. Skutecznym sposobem na poranne nudności w ciąży jest mycie zębów, a w ciągu dnia pomaganie sobie piciem naparów miętowych, ale też rumiankowych i imbirowych. Zioła to doskonałe domowe sposoby na nudności , które dodatkowo łagodzą dokuczliwą zgagę i działają uspokajająco. Zioła możesz oczywiście stosować w trakcie ciąży jedynie w przypadku, gdy nie masz na nie alergii.

Opaski na nudności

Poza naturalnymi sposobami na wymioty przemysł medyczny oferuje również opaski na nudności, których działanie opiera się na akupresurze, czyli stymulacji punktu P6 . Opaski na nudności należy nosić na nadgarstku, ponieważ w tym miejscu znajduje się punkt zwany neiguan, którego uciskanie niweluje to nieprzyjemne uczucie. Stosowanie takiego produktu jest bezpieczne i nie ma skutków ubocznych. Opasek mogą też używać dzieci i dorośli, którzy cierpią na chorobę lokomocyjną. Średni koszt kompletu opasek to 30 zł.

Jeśli domowe sposoby na nudności nie pomagają

Bywa również tak, że domowe sposoby na nudności są nieskuteczne, a wymioty stale się nasilają. W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy lekarza lub sięgnąć po leki bez recepty. Każdy wyrób medyczny należy jednak uprzednio przeanalizować z lekarzem rodzinnym lub prowadzącym ciążę.

Przede wszystkim relaks

Jak radzić sobie z nudnościami w ciąży , a dodatkowo z szalejącymi hormonami i nasilonym stresem? Wbrew pozorom to, co pomaga na nudności , jest na wyciągnięcie ręki. Mowa tu o zwyczajnym relaksie na karimacie lub kanapie i skupieniu się na prawidłowym oddechu. Na nieprzyjemne nudności w ciąży pomaga ugięcie kolan w pozycji leżącej lub położenie nóg na podwyższeniu. Ponadto na nudności korzystnie wpływa świeże powietrze, dlatego nie rezygnuj ze spacerów chociażby wokół miejsca zamieszkania.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości