Ciąża

Jak obliczyć dni płodne? Pomoże ci w tym kalkulator dni płodnych

Ciąża

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta u ginekologa

Wiele kobiet zastanawia się, jak obliczyć dni płodne. Jeśli obserwujemy regularnie swoje ciało, możemy wskazać te dni, w których występuje największa szansa na zajście w ciążę. Sprawdź, jak obliczyć dni płodne w prosty sposób.

Podczas dni płodnych występuje największa szansa na zapłodnienie. Kobiety często zastanawiają się, jak wyliczyć dni płodne. Obliczanie dni płodnych wydaje się być dla wielu osób skomplikowanym zajęciem. Jednak wystarczy z uwagą – i regularnie – obserwować swoje ciało, by wiedzieć, kiedy są dni płodne, a kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie. Przy obliczaniu, kiedy występują dni płodne, stosuje się najczęściej kalkulator dni płodnych.

Jak obliczyć dni płodne – kalkulator

Nawet dorosłe osoby znające swój organizm mogą mieć problemy z wskazaniem, kiedy kobieta ma dni płodne. Kalkulator płodnych dni pozwala obliczyć, kiedy występują dni płodne i niepłodne. Cykl miesiączkowy może trwać od 21 do nawet 35 dni. Przeciętnie trwa 28 dni. Dni płodne, w których kobieta może zajść w ciążę, przypadają na czas przed, w trakcie, i po owulacji. Podczas owulacji następuje uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Właśnie wtedy może dojść do zapłodnienia.

Owulacja w przypadku regularnych, 28-dniowych cykli, wypada w środku cyklu, czyli 14 dnia. Dni płodne kobiety występują wtedy na 4 dni przed owulacją, w trakcie owulacji i 5 dni po owulacji – łącznie jest to więc 10 dni.

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych sprawdza się najlepiej u kobiet, które mają bardzo regularne cykle miesiączkowe. W przypadku nieregularnych miesiączek liczenie dni płodnych jest mniej dokładne.

Zobacz także: Szaleństwo hormonów z ciąży

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży Źródło: Dzień Dobry TVN

Kalendarz dni płodnych i niepłodnych

Kalendarz miesiączkowy, często nazywany też kalendarzykiem małżeńskim, pozwala na określanie faz cyklu menstruacyjnego i dni płodnych. Można wskazać cztery fazy cyklu u kobiety: fazę krwawienia miesiączkowego, fazę pęcherzykową, owulację i fazę progesteronową.

Dzięki prowadzeniu kalendarza miesiączkowego kobieta jest w stanie określić, w jakich dniach cyklu ma dużą szansę na zajście w ciążę, a kiedy zapłodnienie jest mało prawdopodobne. Prowadzenie kalendarza miesiączkowego polega na notowaniu długości cykli miesiączkowych przez dłuższy czas, co najmniej przez 6 cykli. Im obserwacja trwa dłużej, tym lepiej. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki, ostatni to dzień przed następną miesiączką.

Dni płodne – objawy

Jak rozpoznać dni płodne? Organizm każdej kobiety może zachowywać się w różny sposób. Jednak można wskazać najpowszechniejsze objawy dni płodnych:

  • śluz z pochwy o charakterystycznym wyglądzie;
  • wzrost temperatury ciała;
  • dobre samopoczucie;
  • odczuwanie bólu w okolicach podbrzusza;
  • plamienia.

Śluz z pochwy w czasie płodnych dni jest przezroczysty i ciągliwy W czasie owulacji temperatura ciała może się podnieść przez jedną dobę o około 0,5 stopni Celsjusza. Wiele kobiet w tej fazie cyklu czuje się bardzo dobrze, ma więcej energii, ma większą ochotę na seks. Dni płodne u kobiety mogą się też objawiać w mniej przyjemny sposób – piersi stają się bardziej wrażliwe i mogą być bolesne. Również ból w podbrzuszu jest bardzo częstym, nieprzyjemnym objawem dni płodnych. Należy jednak pamiętać, że u pewnej grupy kobiet dni płodne mogą być zupełnie bezobjawowe.

Aplikacja – dni płodne

Z pomocą w obliczaniu dni płodnych i niepłodnych przychodzą liczne aplikacje na telefon i inne urządzenia. Pozwalają one w łatwy sposób obserwować cykl miesiączkowy, dni płodne i niepłodne i często dostarczają wielu dodatkowych, przydatnych informacji. Taki licznik dni płodnych zainstalowany w smartfonie czy na komputerze jest idealny dla osób, które mają dużo na głowie, są zabiegane i miałyby problemy z codziennym, samodzielnym obserwowaniem cyklu. Wiele tego typu aplikacji jest darmowych, a ich obsługa jest łatwa i intuicyjna.

Kalkulator płodności a zaburzenia cyklu

Trzeba mieć na uwadze, że z powodu wielu czynników dni płodne mogą występować w innym terminie, niż wynikałoby to z obliczeń. Na zaburzenia cyklu mogą mieć wpływ wszelkiego rodzaju choroby, osłabienie organizmu czy nawet zwykły stres. Organizm człowieka jest bardzo skomplikowany i czasem nie da się wskazać co do dnia, kiedy są dni niepłodne, a kiedy płodne.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: peakSTOCK/Getty Images

Pozostałe wiadomości