Jak dochodzi do zapłodnienia? Przyjrzyjmy się procesowi zapłodnienia dzień po dniu i temu, co się dzieje po zapłodnieniu

Kobieta trzyma test ciążowy z pozytywnym wynikiem
PeopleImages / Getty Images
Źródło: E+
Wokół tematu zapłodnienia kobiety krąży wiele mitów i pytań. Jak wygląda zapłodnienie u człowieka? Co się dzieje po zapłodnieniu? Czy można zapłodnić kobietę bez wytrysku? Czy przed wytryskiem może dojść do zapłodnienia? Ile potrzeba spermy aby doszło do zapłodnienia? Jak szybko dochodzi do zapłodnienia?

Zapłodnienie kobiety, ten fascynujący proces fizjologiczny polegający na połączeniu plemnika i komórki jajowej, jest podstawą ciągłości życia na ziemi. Trudno jednak wyobrazić sobie, jak dochodzi do zapłodnienia i jakie są poszczególne etapy zapłodnienia. Spróbujmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Jak przebiega proces zapłodnienia?

Proces zapłodnienia to połączenie dwóch komórek rozrodczych (gamet) w jedną komórkę zwaną zygotą . W czasie stosunku płciowego zakończonego wytryskiem do dróg rodnych kobiety dostaje się nasienie zawierające liczne plemniki. Rozpoczynają one „wyścig” od pochwy, przez szyjkę macicy i samą macicę, aż do jajowodu, gdzie po owulacji znajduje się komórka jajowa. Dopiero wtedy zaczynają się etapy zapłodnienia u człowieka, obejmujące przygotowanie plemników do przeniknięcia przez otoczkę komórki jajowej (tzw. kapacytacja), przeniknięcie jednego z plemników przez otoczkę i odrzucenie przez plemnik witki, połączenie plemnika z komórką jajową i zablokowanie możliwości wniknięcia kolejnych plemników.

Co się dzieje po zapłodnieniu?

Na skutek procesu zapłodnienia powstaje zygota, czyli pojedyncza komórka powstała z połączenia dwóch gamet – plemnika i komórki jajowej. Po zapłodnieniu kobiety zygota dzieli się i tworzy zarodek. Zarodek przez pierwsze 3-4 dni jednocześnie dzieli się i przemieszcza w kierunku macicy. Tam, przez następne 3-4 dni ulega kolejnym podziałom i około 10-12 dnia od zapłodnienia wszczepia się w błonę śluzową macicy. Jest to tzw. proces zagnieżdżenia.

Jak szybko dochodzi do zapłodnienia?

Cykl zapłodnienia trwa około jednej doby, czyli 24 godziny.

W jakim narządzie dochodzi do zapłodnienia?

W warunkach prawidłowych, u ludzi do zapłodnienia dochodzi w bańce jajowodu. W rzadkich przypadkach połączenie gamet może mieć miejsce w innej części układu rozrodczego kobiety.

Jak przebiega zapłodnienie pozaustrojowe?

Zapłodnienie pozaustrojowe, czyli inaczej sztuczne zapłodnienie (in vitro), przebiega na tej samej zasadzie, co naturalny proces zapłodnienia zachodzący w drogach rodnych kobiety. Głównymi różnicami są lokalizacja (do zapłodnienia dochodzi w naczyniu laboratoryjnym) oraz sposób wniknięcia plemnika do komórki jajowej (plemnik jest wstrzykiwany do komórki jajowej pod kontrolą mikroskopu).

Moment zapłodnienia – objawy

W momencie zapłodnienia nie odczuwa się żadnych objawów. Niektóre kobiety mogą ewentualnie odczuwać charakterystyczne objawy owulacji, np. zwiększenie temperatury ciała czy ból owulacyjny. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się najwcześniej po 1-2 tygodniach od zapłodnienia.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Zapłodnienie a miesiączka

U kobiet miesiączkujących regularnie co 28 dni, 14 dni po miesiączce (w 14 dniu cyklu) dochodzi do jajeczkowania (owulacji), czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Komórka jajowa jest gotowa na zapłodnienie tylko przez ok. 24 h po owulacji. Ze względu na to, że plemniki żyją nawet do 3 dni po stosunku, do zapłodnienia może dojść nawet wtedy, gdy stosunek odbył się kilka dni przed owulacją.

Dojrzałość plemników a zapłodnienie

Jakość nasienia, w tym dojrzałość plemników, ma bardzo duży wpływ na prawdopodobieństwo zapłodnienia kobiety. Jeżeli nasienie zawiera plemniki nieprawidłowe, niedojrzałe, niezdolne do ruchu, prawdopodobieństwo zajścia procesu zapłodnienia znacznie się zmniejsza.

Zapłodnienie a zagnieżdżenie

Od zapłodnienia do zagnieżdżenia upływa zwykle 9-10 dni. W tym czasie zygota dzieli się i wędruje przez jajowód do macicy. Tam dochodzi do implantacji (zagnieżdżenia) i dalszego rozwoju zarodka.

Czy zawsze w dni płodne dochodzi do zapłodnienia?

Nawet jeśli doszło do penetracji i wytrysku, nie musi dojść do procesu zapłodnienia. Szansa na ciążę w dużym stopniu zależy od liczby i jakości plemników (ich ruchliwości, żywotności, prawidłowej budowy itp.). Na zapłodnienie u ludzi wpływają także czynniki zależne od kobiety np. owulacja, stan komórki jajowej, czy drożność jajowodów.

Ilość plemników potrzebna do zapłodnienia

Do zapłodnienia komórki jajowej wystarczy jeden plemnik. W czasie stosunku zakończonego wytryskiem do pochwy kobiety dostaje się nawet 200 milionów plemników, które rozpoczynają wyścig do komórki jajowej. Tylko jeden z nich będzie miał szansę na zapłodnienie.

Bibliografia

1. Grzegorz Bilikiewicz, Położnictwo i ginekologia , PZWL, wydanie 1, 2013.

2. Jonathan Berek, Emil Novak, Ginekologia, Medipage , wydanie 1, 2008.

Zobacz film: Słodki ciężar - tydzień 1-3. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości