Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić?

Badanie moczu
Fot. GettyImages / Judith Haeusler
Kobiety w ciąży muszą przeprowadzać wiele badań. Jednym z tych, które powtarza się nawet co miesiąc jest badanie moczu. Bardzo często otrzymany wynik jest nieprawidłowy, szczególnie pod względem glukozy.

Glukoza w moczu w ciąży jest dość popularnym zjawiskiem. Zazwyczaj świadczy o cukrzycy, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet spodziewających się dziecka, dlatego tego typu badania są tak regularnie wykonywane.

Glukoza w moczu to podstawowe badanie. Jeśli jego wyniki nie są prawidłowe, lekarze kierują pacjentkę na badanie uzupełniające, czyli oznaczenie poziomu glukozy we krwi.

Badanie moczu w ciąży a cukier

Badania moczu są zalecane kobietom ciężarnym już od pierwszej wizyty, czyli w zasadzie od około 8. tygodnia ciąży. Pozwalają szybko wykryć nieprawidłowości i podjąć skuteczne leczenie. Choć badanie glukozy w moczu jest wykonywane rutynowo co miesiąc, to lekarz może zalecić je również z innych powodów, np. gdy kobieta ma pewne objawy cukrzycy, jak duże pragnienie, świąd skóry, nawracające infekcje intymne czy częste oddawanie moczu. Badanie wykonuje się także u kobiet, które po badaniu glukozy na czczo z krwi mają nieprawidłowe wyniki oraz u tych, które jeszcze przed zajściem w ciążę leczyły się na cukrzycę lub miały wyniki na granicy normy .

Glukoza w moczu w ciąży – normy

Za dobry wynik uznaje się brak glukozy w moczu , choć u kobiet ciężarnych niewielką ilość glukozy można jeszcze uznać za prawidłową.

Warto mieć na uwadze również to, że podwyższony poziom glukozy w moczu u kobiety ciężarnej wcale nie musi oznaczać problemów zdrowotnych. Bardzo często z cukromoczem mamy do czynienia w wyniku stresu czy nadmiernej aktywności fizycznej. Czasami pojawia się także u tych pań, które przed badaniem zjadły na kolację posiłek bogaty w węglowodany.

Jak przebiega badanie?

Chcąc oznaczyć poziom glukozy w moczu, należy oddać próbkę moczu do badania. Powinna to być próbka z porannego moczu, ponieważ taka da nam najdokładniejsze wyniki. Zaleca się, aby dodatkowo pobierać środkowy strumień moczu.

Lekarze zalecają też odpowiednie przygotowanie się do badania, dzięki czemu wyniki nie wyjdą przekłamane. Dzień przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego i nie spożywać dużej ilości węglowodanów – głównie w drugiej połowie dnia i przed snem.

W niektórych przypadkach zalecane jest wykonanie badania z tzw. dobowej próbki moczu. Polega to na tym, że kobieta ciężarna przez cały dzień zbiera mocz do jednego pojemnika. Przy czym pierwszy poranny mocz należy oddać do toalety, a kolejne już do pojemnika, kończąc na porannym moczu z następnego dnia.

Wykonując badanie moczu u kobiety w ciąży , należy zwrócić uwagę nie tylko na sam poziom glukozy. Istotne są też inne parametry moczu, jak jego barwa, przejrzystość, ciężar właściwy, występowanie białka lub bakterii oraz ilość bilirubiny, erytrocytów i leukocytów. Pod tymi względami za prawidłowe uznaje się: kolor jasnożółty, przejrzysty, klarowny, odczyn kwaśny, ciężar 1,023–1,035 g/cm3, brak bakterii, białka i glukozy, bilirubina poniżej 1,1 mg/dl, erytrocyty poniżej 3 w polu widzenia, leukocyty poniżej 5 w polu widzenia.

Badanie moczu – nieprawidłowe wyniki

Wyniki badania moczu mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne. Pierwszym widocznym elementem wskazującym na zły wynik jest nieprawidłowy kolor moczu, np. czerwony, który świadczy o tym, że krwinki czerwone przenikają do układu moczowego, co może być następstwem ciężkiego uszkodzenia nerek czy występowania kamieni nerkowych. Natomiast co do kwestii przejrzystości moczu, to powinien on być przejrzysty i klarowny. Po pewnym czasie może zmętnieć. Niepokojące jest jednak, gdy mocz jest mętny od razu, ponieważ może to świadczyć o ropnym zapaleniu dróg moczowych lub kamicy nerkowej.

Równie ważnym elementem badania jest ciężar właściwy. Jeśli jest on zbliżony do ciężaru wody, to znaczy, że rozpoczyna się niewydolność nerek - organizm traci wówczas możliwość zagęszczania moczu.

W przypadku kobiet ciężarnych wyjątkowo istotne jest białko w moczu. Jeśli przekracza ono wartości 150 mg na dobę, to możemy mówić o tzw. białkomoczu. Trzeba jednak pamiętać, że u pań w stanie błogosławionym białko w moczu może też świadczyć o gestozie, czyli zatruciu ciążowym.

Zobacz także: Cukrzyca u kobiet w ciąży

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości