Ciąża

Czym jest niepłodność wtórna?

Ciąża

Aktualizacja:

O parze, która ma już jedno dziecko i pomimo wielu starań nie może zajść w drugą ciążę, mówi się, że zmaga się z problemem niepłodności wtórnej. Przyczyn medycznych jest sporo. Notuje się, że około 20 proc. Polaków ma problem z powtórnym zajściem w ciążę. O tym czym jest niepłodność wtórna w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z ginekologiem Grzegorzem Południewskim.

Niespełnione marzenia o drugim dziecku

Pani Katarzyna jest mamą 6-letniej dziewczynki. Okres ciąży, porodu, macierzyństwa wspomina jako wspaniałe doświadczenie. Niestety od czterech lat nie udaje jej się zajść w drugą ciążę. 28-letnia kobieta czuje się niespełniona.

Zawsze myślałam, że skoro z pierwszym dzieckiem się udało niemal od razu, to z mężem byliśmy pewni, że z drugim będzie tak samo. Kiedy przez rok nie udało się zajść w ciąże, zdaliśmy sobie z mężem sprawę, że jednak coś jest nie tak. Teraz już się nawet nie łudzę, że uda mi się zajść w ciążę naturalnie.

-zdradziła 28-letnia Pani Katarzyna.

>>>Zobacz też: Życie z piętnem niepłodności.

Marlena Poneta jest mamą 13-letniego Pawła. Od 10 lat stara się z mężem o drugie dziecko.

Pragnęłam mieć zawsze więcej dzieci niż jedno. Marzyłam nawet o bliźniakach. Bywało ciężko, ale z czasem uczyłam się z tym żyć. Zdałam sobie sprawę, że drugiego dziecka nie będzie. Łzy były bardzo często, zwłaszcza kiedy widywałam mamy spacerujące z wózkiem dziecięcym. Chodzi mi również o to, by 13-letni syn nie został również sam, kiedy nas już zabraknie.

Bagatelizowany problem

Aż 20 proc. Polaków zmaga się z problemem niepłodności wtórnej. Skala jest ogromna.

Przy niepłodności pierwotnej pary mogą liczyć na ogromne wsparcie. Jest to temat medialny, o którym wszyscy mówią. Kiedy para ma już jedno dziecko i nie ma drugiego, społeczeństwo odbiera to jako egoizm. Kiedy okazuje się, że brak drugiego dziecka związany jest z niepłodnością wtórną, rodzice również spotykają się ze społecznym niezrozumieniem. Niestety problem niepłodności wtórnej jest bagatelizowany. W takiej sytuacji poziom wartości rodziców bardzo się obniża.

- zaznaczyła Nina Babińska-Skalska, psychoterapeuta.

>>>Zobacz też: Historie kobiet, które nie mogą zajść w ciążę.

Niepłodność pierwotna a wtórna

O niepłodności pierwotnej lub wtórnej możemy mówić wówczas, kiedy para po roku starań nie może zajść w drugą ciążę. Decyzja o drugim dziecku często przypada po 30. roku życia, kiedy płodność w naturalny sposób się zmniejsza. Zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn.

Jeżeli kobieta po 35. roku życia nie zajdzie w ciążę po pół roku starań, powinna poddać się głębszej diagnozie. Jest to problem, który dotyczy pary, ponieważ płodność jest wspólna. Statystycznie problemy pojawiają się po jednej i po drugiej stronie równie często.

-zaznaczył Grzegorz Południewski, ginekolog i położnik.

>>>Zobacz też: Bezpłodność. Na jakość nasienia ma wpływ środowisko.

Przyczyny niepłodności i leczenie

Przyczyny niepłodności wtórnej są niemal identyczne, co w przypadku niepłodności pierwotnej.

Zdaniem położnika i ginekologa jedną z przyczyn wtórnej niepłodności mogą być powikłania zapalne po porodzie lub cesarskim cięciu bądź endometrioza.

W niewielu przypadkach można podjąć leczenie farmakologiczne. W większości przypadków należy rozważyć decyzję o rozrodzie wspomaganym, czyli o takich procedurach jak inseminacja czy in vitro.

W przypadku niepłodności wtórnej nie mamy zbyt wiele czasu na pogłębioną diagnostykę, ponieważ płodność z wiekiem się zmniejsza. Najważniejsze, by podjąć terapię w odpowiednim momencie. Terapia odłożona na później może okazać się nieefektywna.

- podsumował rozmowę dr Grzegorz Południewski.

Zobacz również:

Niepłodność. Wirtualny kalendarzyk kontra in vitro.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości