Jakie ćwiczenia na przyspieszenie porodu?

kobieta w zaawansowanej ciazy siedzi na rozowej pilce do cwiczen
AzmanL / Getty Images
Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie porodu. Jednym z nich są specjalne ćwiczenia, które pomogą ciężarnej łatwiej przejść przez wszystkie fazy porodu.

Jak powszechnie wiadomo, wysportowane ciężarne rodzą stosunkowo szybko i sprawnie. Jakie ćwiczenia na przyspieszenie porodu stosować i kiedy zacząć ćwiczyć?

Przyspieszenie porodu ‒ ćwiczenia mięśni Kegla

Mięśnie miednicy i dna miednicy (czyli mięśnie Kegla) pełnią bardzo ważną funkcję podczas porodu. Ich trening warto zacząć już kilka miesięcy przed rozwiązaniem, poświęcając na ćwiczenia ok. 10-15 minut dziennie. Poziom trudności tych ćwiczeń przyspieszających poród nie jest wysoki, ale ważna jest tu systematyczność. Jakie ćwiczenia na przyspieszenie porodu wykonywać? Wystarczy przez ok. 5 sekund napinać i rozluźniać tę partię mięśni, powtarzając ćwiczenie ok. 20 razy, a następnie powtórzyć serię. Napinaniu powinno towarzyszyć uczucie unoszenia narządów miednicy w górę jamy brzusznej. Inne ćwiczenie warte wypróbowania wymaga użycia kulek dopochwowych, które oprócz mięśni dna macicy wzmocnią także pochwę. Pozycja wykonywanych ćwiczeń przyspieszających poród jest dowolna . Najczęściej wykonuje się ćwiczenia w pozycji siedzącej, w leżeniu tyłem oraz klęku. Wykonując powyższe ćwiczenia przed porodem, możemy zapobiec pęknięciu krocza podczas porodu.

Ćwiczenia na przyspieszenie porodu ‒ aktywność fizyczna

Przed wykonaniem ćwiczeń lub innej formy wysiłku fizycznego, w pierwszej kolejności zalecane jest zgłoszenie się do lekarza prowadzącego ciążę, ponieważ ciąża nierozwijająca się prawidłowo, problemy zdrowotne matki, zaburzenia w przebiegu ciąży mogą być przeciwwskazaniem do wzmożonej aktywności fizycznej. Natomiast w przebiegu ciąży, w której nie ma żadnych komplikacji, podjęcie rekreacyjnego, niekoniecznie forsownego wysiłku fizycznego jest bardzo pożądane, a udział w szkołach rodzenia lub innych zajęciach jest zalecany przez lekarzy oraz położne. Zaleca się także kontynuowanie ćwiczeń samodzielnie w domu, w miarę możliwości ciężarnej. Przed rozwiązaniem wskazany jest lekki (do umiarkowanego) wysiłek fizyczny ‒ spacery w szybkim tempie, marsze, relaksujące pływanie, aerobik wodny, pilates, joga, wchodzenie i schodzenie po schodach. Wysiłek nie ma na celu wyciśnięcia z ciężarnej ostatnich potów, ale ma podnieść tętno i częstość oddechów przyszłej mamy, a co za tym idzie pomóc w uruchomieniu procesów związanych z wydaniem dziecka na świat. Trzeba być jednak ostrożnym w doborze ćwiczeń ‒ delikatny aerobik z wykorzystaniem piłki może pomóc, ale należy unikać intensywnego skakania na piłce, gdyż może ono wręcz zaszkodzić. Ćwiczenia siłowe są przeciwwskazane, ponieważ mogą doprowadzić do groźnych w skutkach konsekwencji, takich jak odklejenie się łożyska. Aktywność ruchową dobrze jest zacząć już od II trymestru ciąży, by poprawić swoją kondycję. Wśród kobiet prowadzących aktywny tryb życia przed ciążą, a następnie wykonujących ćwiczenia na przyspieszenie porodu w okresie ciąży zaobserwowano skrócenie czasu trwania porodu o średnio 2-3 godziny oraz rzadsze występowanie zaburzeń czynności skurczowej mięśnia macicy. Skurcze macicy są bardziej regularne, a ból porodowy jest lepiej tolerowany. Stosowanie gimnastyki w ciąży zapewnia lepszą wydolność mięśni zaangażowanych w poród, wzmacnia mięśnie brzucha i zwiększa zakres ruchów w stawach, szczególnie biodrowych i kręgosłupa.

Przyspieszenie porodu ‒ ćwiczenia oddechowe

By lepiej przygotować się do porodu, wskazane jest zastosowanie ćwiczeń oddechowych, gdyż prawidłowe oddychanie podczas akcji porodowej przyspiesza wydanie dziecka na świat. Ćwiczenia oddychania torem przeponowym można przeprowadzać w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Początkowo należy ćwiczyć unoszenie brzucha ku przodowi i cofanie go, a następnie wdech z jednoczesnym unoszeniem brzucha i wydech z opadaniem. Pomocne jest wykonywanie ćwiczeń z jednoczesnym położeniem jednej ręki na brzuchu oraz umieszczeniem drugiej z tyłu pleców pod okolicą lędźwiowo-krzyżową.

Przydatne ćwiczenia przyspieszające poród to także ćwiczenia relaksacyjne. Można tu wymienić trening Jacobsona czy Schulza, które pomogą wyciszyć się i rozluźnić przed jednym z ważniejszych momentów w życiu, jakim jest wydanie dziecka na świat. Techniki te pomagają ciężarnej panować nad ciałem, sterować napięciem i rozluźnieniem mięśni.

Bibliografia:

1) http://www.rodzicpoludzku.pl/Ciaza/Cwiczenia-miesni-dna-miednicy-instrukcja.html.

2) Karowicz-Bilińska A. et.al. , Fizjoterapia w położnictwie , “Ginekologia Położnicza” 2010, s. 441‒445.

3) Torbe D. et.al. , Aktywność fizyczna kobiet w ciąży o fizjologicznym przebiegu , “Nowa Medycyna”, 4/2013, s. 174‒179.

Zobacz film: Słodki ciężar. 38-40 tydzień ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości