Pierwsza ciąża po 40. – przygotowanie do zajścia w ciążę w późnym wieku

Szanse na ciążę po 40. roku życia są już zdecydowanie mniejsze niż u dwudziestolatki, jednak wiele kobiet to właśnie w tym wieku jest gotowych na dziecko. Zdarza się również, że ciąża po 40. to wpadka. Duży wpływ na płodność i przebieg ciąży po 40. będzie miało właściwe przygotowanie do ciąży.

Przygotowania do ciąży najlepiej rozpocząć nawet pół roku przed poczęciem. Warto wiedzieć, jakie badania wykonać, czego unikać, a co wprowadzić do swojej diety, co suplementować i jak zadbać o swój organizm, aby stał się przyjaznym środowiskiem dla oczekiwanego dziecka.

Ciąża po czterdziestce – jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę?

W przypadku ciąży po 40. statystyki są nieubłagane – spory odsetek kobiet w tym wieku zmaga się już z wieloma schorzeniami, które mogą mieć negatywny wpływ na płodność, przebieg ciąży i rozwój płodu. Należy jednak zaznaczyć, że również po 40. wiele kobiet zachodzi w ciążę z powodu wpadki .

Jeśli kobieta, niezależnie od tego czy planuje ciążę, czy nie, choruje przewlekle, np. na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze albo ma problemy z tarczycą, powinna skonsultować ciążę z lekarzem specjalistą, zwłaszcza że wielu leków zażywanych na co dzień nie będzie mogła przyjmować w ciąży.

Zajście w ciążę po 40 . może być utrudnione przez wiek, ale również ogólny stan zdrowia kobiety, dlatego warto udać się na wizytę do ginekologa i internisty. Cytologia, USG narządów rodnych i piersi oraz podstawowe badania internistyczne pozwolą wykluczyć przeciwwskazania do ciąży.

Należy pamiętać, że nie tylko późna ciąża po 40 . jest obarczona pewnym ryzykiem – poronienia czy wady genetyczne u dzieci pojawiają się również u młodych matek. Dlatego każdej kobiecie, która planuje zajść w ciążę, lekarze zalecają przeprowadzenie wywiadu w rodzinie w kierunku występowania wad wrodzonych oraz wykonanie kompletu badań laboratoryjnych, które mogą zminimalizować zagrożenia . Badania zalecane przed ciążą to: morfologia, badanie moczu, grupa krwi z oznaczeniem Rh, poziom hormonów tarczycy, glukoza, poziom przeciwciał różyczki, cytomegalii, toksoplazmozy, anty-HCV, obecność antygenu Hbs, HIV.

Ciąża po 40. roku życia – jakie suplementy przyjmować przed ciążą?

Podstawowym suplementem w przygotowaniach do ciąży jest kwas foliowy. Jego wpływ na ochronę płodu przed wadą cewy nerwowej jest od lat udowodniony. Ważne, by kobieta starająca się o dziecko zażywała kwas foliowy codziennie w dawce 0,4 mg i najlepiej na trzy miesiące przed planowanym poczęciem , gdyż ryzyko zaburzeń w układzie nerwowym płodu jest największe w pierwszym trymestrze ciąży.

Ciąża po 40. często wiąże się z zagrożeniami, takimi jak poronienia lub nieprawidłowy rozwój płodu, dlatego tak ważne jest właściwe przygotowanie organizmu do ciąży . W tym mogą pomóc gotowe kompleksy witamin, których poziom warto unormować jeszcze przed poczęciem. Przede wszystkim warto suplementować: witaminę E, D, B12 i kwasy omega-3. Należy jednak uważać na nadmiar witaminy A, który może mieć niepożądane działanie.

Pierwsza ciąża po 40. – dieta i ćwiczenia

Zbilansowana dieta to jedna z najistotniejszych spraw, o której musi pamiętać kobieta decydująca się na ciążę po czterdziestce . Do codziennego menu warto włączyć więcej warzyw i owoców, pić dużo wody, ograniczyć potrawy przetworzone i fast foody. W tym wieku zalecane jest też skonsultowanie się z dietetykiem, który opracuje plan żywieniowy dla przyszłej mamy.

Bardzo istotne, aby przyszła mama na kilka tygodni przed poczęciem wyeliminowała z diety alkohol, tytoń i inne używki, co ułatwi jej zajście w ciążę po 40. , a także pozytywnie wpłynie na jej utrzymanie i przebieg.

Poza zdrowym odżywianiem ważna przed ciążą jest też dobra kondycja. Warto przed planowanym poczęciem odpowiednio rozruszać swoje ciało, wzmocnić mięśnie i zadbać o wydolność organizmu, co wpłynie pozytywnie na samopoczucie w ciąży, pomoże przetrwać trudy porodu i przyspieszy rekonwalescencję po porodzie. Odpowiednia waga kobiety równa się lepszej płodności, a tym samym oznacza większe szanse na ciążę po 40.

Jak przygotować się do ciąży po 40. – dlaczego leczenie zębów przed poczęciem jest takie ważne?

Przed planowaną ciążą warto udać się do stomatologa na przegląd i leczenie zębów. Jest to o tyle ważne, że stan zapalny w jamie ustnej czy próchnica mogą stanowić duże zagrożenie w czasie ciąży – prowadząc nawet do poronienia, zakażeń płodu albo niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

W każdym wieku warto do ciąży dobrze się przygotować . Należy pamiętać o zdrowym odżywianiu, pozwolić sobie na odpoczynek i długi sen, unikać stresu i przede wszystkim dbać o dobre samopoczucie. Ciąża po 40. wcale nie musi być ciążą obciążoną dużym ryzykiem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości