Ciąża

Pionierzy badań tarczycy u nienarodzonych dzieci apelują o profilaktykę. "To można bardzo skutecznie leczyć"

Ciąża

Autor:
Adam
Barabasz
Czy noworodek może mieć chorą tarczycę?
Czy noworodek może mieć chorą tarczycę?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Choroby tarczycy dotyczą nie tylko dorosłych, ale również dzieci, i to tych nienarodzonych. Powikłania mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego ważne jest, by regularnie wykonywać badania podczas ciąży. O operacjach i zabiegach przeprowadzanych w łonie matki w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli specjaliści: prof. Mirosław Wielgoś i prof. Marzena Dębska.

Chora tarczyca u noworodka

Zaburzenia funkcji tarczycy najczęściej występują u płodów pacjentek z chorobą Gravesa-Basedowa, autoimmunologiczną nadczynnością tarczycy. Nieprawidłowości są spowodowane przez obecność przeciwciał przeciwtarczycowych lub przez leki stosowane przez pacjentki. Choroba Gravesa występuje u 0.1-1% kobiet w ciąży, zaburzenia funkcji tarczycy płodu mogą dotyczyć nawet 20% kobiet.

- Oczywiście są to choroby rzadkie, ale niestety nie są rozpoznawane tak często, jak powinny być - podkreśla prof. Marzena Dębska. - Oglądanie tarczycy nie jest standardem. Wielokrotnie słyszymy od naszych kolegów, że tarczycy nie widać. Widać ją, natomiast nie ma takiego obowiązku, żeby ją oglądać - dodaje.

Kiedy należy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku?

- Najlepszym okresem do diagnostyki jest drugi trymestr, mniej więcej połowa ciąży - tłumaczy prof. Mirosław Wielgoś. - Tak jak powiedziała pani profesor, nie zwracamy rutynowo uwagi na tarczycę. To nie wchodzi w zakres podstawowego badania, ale jeśli jest ona nieprawidłowa, to się sama rzuca w oczy i tego nie sposób nie zauważyć. Tym objawem jest wole - wyjaśnia.

Leczenie tarczycy w życiu płodowym

Leczenie niedoczynności polega na podawaniu dziecku hormonów tarczycy – różnymi drogami, zależnie od sytuacji – do płynu owodniowego, do żyły pępowinowej. 

- To są tak rzadkie przypadki, że opieramy się na pojedynczych doniesieniach z piśmiennictwa z całego świata - mówi prof. Marzena Dębska. - W Polsce jesteśmy pionierami, pojedyncze ośrodki mają doświadczenie z takimi pacjentkami. My takich pacjentek mieliśmy już kilka, zarówno z niedoczynnością jak i nadczynnością, według doświadczeń naszych i światowych takie podania hormonów odbywają się raz w tygodniu. Ostatnio leczona przez nas pacjentka urodziła zupełnie zdrowe dziecko. (...) To jest najważniejsze przesłanie naszego dzisiejszego spotkania. To są choroby, które można bardzo skutecznie leczyć, pomimo tego, że są to choroby rzadkie, to mamy sukcesy i warto te choroby rozpoznawać - podsumowuje.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości