Czym jest ból owulacyjny? Czy ból w podbrzuszu może świadczyć o zajściu w ciążę?

Młoda kobieta leży na łóźku i trzyma się za brzuch
Fot. GettyImages / stock_colors
Ból owulacyjny pojawia się podczas kobiecych dni płodnych. Przy regularnym cyklu owulacyjnym trwającym 28 dni, pojawia się najczęściej między 13, a 15 dniem cyklu. Jego długość zależy od ilości płynów w organizmie.

Część kobiet podczas owulacji odczuwa pewne objawy z nią związane, takie jak ból w podbrzuszu, nudności, uczucie nabrzmiałych piersi i obrzękniętego ciała. Wiele jednak kobiet nie odczuwa żadnych objawów związanych z nadejściem dni płodnych. Każdy organizm kobiecy jest inny i inaczej reaguje na zmiany hormonalne podczas cyklu owulacyjnego. Ból w podbrzuszu może trwać od kilku minut do kilku dni.

Czym jest ból owulacyjny?

Bolesna owulacja najczęściej spowodowana jest pęknięciem pęcherzyka Graafa, który inaczej nazywany jest dojrzałym pęcherzykiem jajnikowym, który wypuszcza dojrzałą komórkę jajową gotową do zapłodnienia. Dochodzi do tego procesu między 13., a 15. dniem cyklu. Ból owulacyjny pojawia się z prawej, lub lewej strony podbrzusza i może promieniować do pleców lub okolic miednicy. Oprócz bólu kobiety mogą odczuwać mdłości, ogólne złe samopoczucie oraz uczucie nabrzmienia spowodowane gromadzeniem się wody w organizmie. Dyskomfort zazwyczaj mija kiedy organizm wchłonie nadmiar płynów w organizmie.

Patologiczne przyczyny bólu w podbrzuszu podczas owulacji

Nasilający się ból brzucha przy owulacji i przedłużające złe samopoczucie, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, może świadczyć o toczącym się stanie chorobowym w kobiecym organizmie. W takim przypadku nie należy bagatelizować symptomów, lecz udać się do lekarza i poddać się szczegółowej diagnostyce.

Patologiczne przyczyny które mogą powodować ból brzucha podczas owulacji:

  • Endometrioza - inaczej nazywana gruczolistością macicy. Jest to choroba polegająca na tym, że komórki błony śluzowej zamiast opuścić ludzki organizm, dostają się do jego wnętrza. Ból owulacyjny przy endometriozie określany jest jako ostry i pulsujący. Statystycznie występuje u 7-15 proc. kobiet miesiączkujących. Oprócz bólu w podbrzuszu, który występuje zarówno w trakcie owulacji jak i podczas menstruacji, towarzyszy tej chorobie bardzo obfite miesiączkowe krwawienie.
    • Torbiele narządów rodnych - towarzyszą one najczęściej PCOS czyli zespołowi policystycznych jajników. Które mogą być przyczyną niepłodności, jeśli nie są zdiagnozowane odpowiednio wcześniej. PCOS związane jest z zaburzeniami hormonalnymi. Leczenie polega na hormonalnej terapii zastępczej.
      • Zapalenie przydatków - jest to stan zapalny jajników i jajowodów zazwyczaj spowodowane przez infekcje bakteryjne. Są wynikiem nieprawidłowej higieny lub współżycia bez zabezpieczenia z mężczyzną posiadającym zakażenie bakteryjne na prąciu. Ból w tym przypadku jest tępy i długotrwały, a leczenie polega na antybiotykoterapii.
        • Choroby przenoszone drogą płciową takie jak chlamydia - w tym przypadku bólowi w podbrzuszu towarzyszą obfite, cuchnące upławy, swędzenie oraz pieczenie zewnętrznych narządów rodnych, np. Podczas oddawania moczu. W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić się do lekarza, gdyż konsekwencje chorób przenoszonych droga płciową mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci.
          • Zrosty - powstają w wyniku przebytych operacji lub zabiegów ginekologiczno-położniczych między innymi w wyniku cięcia cesarskiego. Mogą być również powikłaniem nieleczonych lub źle leczonych stanów zapalnych przydatków.

            Ból owulacyjny a zapłodnienie

            Ból owulacyjny a zapłodnienie wymaga zwrócenia uwagi na cykl menstruacyjny. Podczas cyklu menstruacyjnego wyróżniamy cztery fazy: menstruacyjną, folikularną, owulacyjną oraz lutealną. Do zapłodnienia może dojść w fazie owulacyjnej, ponieważ wówczas w wyniku pęknięcia pęcherzyka Graafa uwalniana jest gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Procesowi temu towarzyszy często tzw. ból owulacyjny, który dla kobiet powinien być sygnałem, że gdy dojdzie do stosunku płciowego istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W przypadku kobiet starających się o dziecko jest to najlepszy moment na regularne stosunki z partnerem przez kolejne ⅔ dni. Natomiast kobiety nie planujące ciąży, powinny wstrzymać się od współżycia, lub zastosować odpowiednią antykoncepcję. Dziewczynki w wieku 9-12 lat najczęściej dostają swoją pierwszą miesiączkę i tym samym rozpoczynają comiesięczny cykl owulacyjny, do momentu ukończenia 45-55 roku życia. Wtedy rozpoczyna się proces menopauzy.

            Zobacz także: Endometrioza - czym się objawia?

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości