Ciąża

7. tydzień ciąży – objawy, badania i rozwój dziecka

Ciąża

Autor:
Adrian
Adamczyk
Źródło:
medicalnewstoday.com/healthline.com
7. tydzień ciąży – objawy, badania i rozwój dziecka

W 7. miesiącu ciąży rozwój płodu przebiega niezwykle dynamicznie. U malucha wykształcają się poszczególne narządy, zarysowują się kończyny, a serce, mózg i płuca pracują już na pełnych obrotach. To trudny czas dla przyszłej mamy, gdyż właśnie teraz mogą jej doskwierać uciążliwe objawy. W drugim miesiącu lekarz przeprowadza pierwsze badanie USG, które pozwoli określić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Choć 7. tydzień ciąży to dopiero początek drogi, jaką kobieta musi przejść, zanim powita na świecie swoje maleństwo, w tym czasie w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, które skutkują różnymi, często przykrymi dolegliwościami. Pod koniec 7. tygodnia zarodek kształtem przypomina kijankę lub konika morskiego. W badaniu USG można już posłuchać małego serduszka – bije w zawrotnym tempie - ok. 160 razy na minutę!

Zobacz wideo: Ciąża

ciąża

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Dziecko w 7. tygodniu ciąży - rozwój 

W 7. tygodniu ciąży intensywnie rozwija się mózg, a szczególnie sfery odpowiedzialne za rozumowanie i przechowywanie wspomnień. Choć po narodzinach mózg malucha będzie ulegał dalszemu rozwojowi, to właśnie w 7. tygodniu ciąży wykształcają się jego podstawowe obszary. To także etap rozwoju serca i układu oddechowego. W tym czasie u zarodka pojawia się zarys ust, nosa i oczu, a także zalążki kończyn i narządów płciowych. W maleńkim organizmie (wielkości ziarnka fasoli!) można już wyróżnić układ krwionośny i pokarmowy, a także nerki i wątrobę. Maluch ma też ukształtowany kościec, choć na razie zbudowany jest on nie z kości, a z chrząstki stawowej.

Zobacz wideo: Szaleństwo hormonów w ciąży

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży Źródło: Dzień Dobry TVN

Objawy w 7. tygodniu ciąży 

W 2. miesiącu ciąży objawy stają się coraz bardziej intensywne. Burza hormonów i gwałtowne zmiany w organizmie kobiety powodują znaczne osłabienie organizmu. Na tym etapie można zaobserwować wahania wagi. Wzrost kilogramów spowodowany jest większym apetytem, ale zdarza się też, że z powodu mdłości przyszłe mamy niechętnie patrzą na jedzenie, przez co ich waga może spadać. Jest to zupełnie naturalne i na tym etapie na pewno nie zaszkodzi dziecku. Najczęściej występujące objawy w 7. tygodniu ciąży to przede wszystkim: 

 • mdłości,
 • zawroty głowy,
 • zmęczenie,
 • senność,
 • omdlenia,
 • zgaga,
 • niestrawność,
 • powiększenie i ból piersi,
 • parcie na pęcherz i częste wizyty w toalecie,
 • zmiany nastroju,
 • niepokój i uczucie lęku.

W 7. tygodniu ciąży brzuch nie jest jeszcze wyraźnie zarysowany, ale możesz zauważyć już powiększenie talii – powodem jest rozszerzająca się macica. Wzrost piersi sprawi, że twoje dotychczasowe biustonosze staną się za ciasne.

7. tydzień ciąży – USG i kontrola lekarska 

W 7. miesiącu ciąży pacjentkę czeka pierwsze USG. To ważny moment w życiu przyszłych rodziców – wtedy właśnie pierwszy raz zobaczą swoje maleństwo i będą mogli posłuchać bicia serca. Podczas pierwszej wizyty ginekolog skontroluje wagę i ciśnienie krwi, zleci podstawowe badania krwi i moczu, a także testy na obecność chorób przenoszonych drogą płciową.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło: medicalnewstoday.com/healthline.com

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości