26 tydzień ciąży: jak wygląda dziecko, jaka jest jego waga i jak czuje się mama?

Kobieta w ciąży na wizycie lekarskiej podczas badania
JGI/Jamie Grill / Getty Images
Źródło: Blend Images
Powoli zmierzasz ku końcowi 2 trymestru – to już 26 tydzień ciąży. Możesz być z siebie bardzo dumna! Twoje dziecko rośnie i już za kilkanaście tygodni przyjdzie na świat! A co dzieje się z nim teraz? Jak się rozwija? Jaka jest waga dziecka w 26 tygodniu ciąży?

Końcówka 6 miesiąca ciąży daje szanse, że w razie przedwczesnego porodu dziecko przeżyje. W tym okresie bowiem wykształcają się płuca. Dziecko rośnie teraz w szybkim tempie – każdego dnia będzie coraz większe. Skupmy się jednak na tym co teraz.

26 tydzień ciąży – który to miesiąc?

26 tydzień ciąży to jeszcze 6 tydzień ciąży i koniec 2 trymestru ciąży. Jest to ostatni pełny tydzień 2 trymestru. Już niebawem wkroczysz w trymestr 3, który – nie ukrywajmy – będzie dla Ciebie bardzo trudny. Dlaczego? Mocno odczujesz przyrost wagi dziecka – będzie rosło teraz naprawdę szybko, a Ty z dnia na dzień będziesz czuła się cięższa i bardziej zmęczona.

26 tydzień ciąży – waga dziecka

Zastanawiasz się, jaka powinna być waga dziecka w 26 tygodniu ciąży? Według norm, dziecko powinno ważyć w tym okresie ok. 900 gramów. Długość maleństwa może wynieść natomiast ponad 30 cm. Pamiętaj, że są to normy szacunkowe, a więc Twoje dziecko może być mniejsze lub większe. Jeżeli USG w 26 tygodniu ciąży nie dało żadnych niepokojących sygnałów, możesz być spokojna.

26 tydzień – jak wygląda dziecko?

Każdy rodzic zastanawia się, jak wygląda i jak będzie wyglądało po urodzeniu jego dziecko. Mama każdego dnia wyobraża sobie swoje maleństwo. Jak wygląda dziecko ? W pełni przypomina już w tej chwili noworodka, którego zobaczysz zaraz po urodzeniu. Jego oczy rozróżniają ciemność od światła – na te bodźce reaguje bardzo intensywnie. Jeżeli światło jest dla niego zbyt jasne, zasłania oczy rękami. Doskonale słyszy dźwięki i rozróżnia je – reaguje na głos najbliższych mu osób, przede wszystkim na głos mamy, a także na dźwięki, które dobrze już zna. Wszystkie bodźce, które docierają do dziecka są bardzo ważne – stymulują go, a przez to tworzą nowe połączenia nerwowe w jego mózgu. To z kolei ma bardzo duży wpływ na jego przyszłe życie.

Płuca dziecka są już prawie gotowe do samodzielnego oddychania. Jednak, jest jeszcze zbyt wcześnie, aby maluszek mógł radzić sobie poza bezpiecznym ciałem mamy. W tym okresie poród może zakończyć się szczęśliwie, jednak dziecko narażone jest na różnego rodzaju powikłania, a także ma bardzo niską odporność.

Samopoczucie, dolegliwości mamy i brzuch – 26 tydzień ciąży

Ogólne samopoczucie kobiety pod koniec 2 trymestru powinno być całkiem dobre. Jednak, dolegliwości, które Cię na pewno nie ominą, uprzykrzą nieco ten piękny okres. Możesz miewać opuchnięte nogi, a z Twoich piersi może wydzielać się mleko. To zupełnie normalne – gruczoły mleczne przygotowują się do pracy.

Uwaga! Często w tym okresie dochodzi do anemii. Ważne jest, aby spożywać produkty pełnowartościowe i wykonywać wszystkie zalecane przez lekarza badania!

26 tydzień ciąży to okres, w którym możesz odczuwać coraz silniejsze skurcze. Nie ma w tym niczego niepokojącego, pod warunkiem, że nie są one zbyt bolesne i zbyt częste. Jeżeli skurcz pojawi się w chwili wysiłku, powinnaś jak najszybciej przerwać wszystkie wykonywane działania i odpocząć. Jeżeli jest to możliwe, to trzeba się położyć. W razie nasilających się dolegliwości zgłoś się naj najszybciej do lekarza lub szpitala.

Jeżeli skurcze są bolesne, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Powinien on przepisać Ci tabletki rozkurczowe, które należy przyjmować doraźnie. Bardzo ważne jest jednak to, aby w żadnym wypadku nie podejmować decyzji o zażywaniu lekarstw bez konsultacji z lekarzem! Regularne skurcze są w tym okresie bardzo niebezpieczne, mogą bowiem prowadzić do porodu, którego jeszcze nie chcemy!

26 tydzień ciąży - ruchy dziecka

Od końca 6 miesiąca będziesz coraz częściej zauważać, że ruchy dziecka, są mocno odczuwalne oraz bardziej regularne. Maluszek reaguje na smaki, na światło i na Twój głos. Ma również ustalony własny rytm. Jest aktywny przede wszystkim w nocy, kiedy Ty chciałbyś odpocząć. Kiedy chodzisz, Twoje ciało działa na dziecko jak kołyska – dlatego wtedy najczęściej śpi. W 26 tygodniu ciąży ruchy dziecka są coraz wyrazistsze, a im dziecko będzie większe, tym będą dla Ciebie bardziej bolesne. Ruchy dziecka są już wyczuwalne również dla otoczenia – tata dziecka na pewno poczuje ruchy, kiedy położy dłoń na brzuchu.

Jeżeli sen jest utrudniony z powodu sporych rozmiarów brzucha oraz aktywności dziecka, spróbuj spać na lewym boku i z poduszką między nogami.

Zajęcia w szkole rodzenia

26 tydzień ciąży , a więc końcówka 6 tygodnia, to świetny czas, aby zacząć uczęszczać do szkoły rodzenia. Na zajęcia możesz chodzić sama, lub ze swoim partnerem, ubrana w wygodny strój. Dowiesz się na nich wszystkiego co teraz ważne, nauczysz się prawidłowo oddychać i relaksować. Jeżeli lekarz nie zabrania, możesz nadal być aktywna sportowo – pod warunkiem, że będzie to dopasowane do Twojego stanu!

Zobacz film: Słodki ciężar. 28-29 tydzień ciąży.

Zobacz film: Słodki ciężar. 28-29 tydzień ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Blend Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości