13. tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Płód w 13 tygodniu ciąży
Fot. Science Photo Library - SCIEPRO/Getty Images
13. tydzień ciąży jest graniczny – kończy pierwszy trymestr ciąży i rozpoczyna kolejny, który będzie trwał do 27. tygodnia. Trzynasty tydzień to też ostatni tydzień 3. miesiąca ciąży. W tym czasie znacznie obniża się ryzyko wystąpienia poronienia, a u wielu kobiet kończą się również nieprzyjemne objawy pierwszego trymestru: wymioty, mdłości i zmienność nastrojów.

W 13. tygodniu ciąży najprawdopodobniej poczujesz się znacznie lepiej, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Będziesz spokojniejsza. W II trymestrze powinnaś skupić się na pielęgnacji swojego ciała, które niebawem zacznie się szybko zmieniać. Co czeka Cię w tym tygodniu? Jak zmienia się dziecko i Twoje ciało? Przeczytaj koniecznie!

Wielkość i ruchy dziecka w 13. tygodniu ciąży

Zapewne zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 13. tygodniu ciąży ? Płód w tym okresie ma już wykształcone wszystkie narządy, waży do 29 gramów i mierzy ok. 8 cm. W 13. tygodniu ciąży powinno się ostatecznie wykonać USG , o ile nie zostało to już zrobione. Należy jednak pamiętać o tym, że rozwój dziecka od tego czasu może być bardzo zróżnicowany. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego jeśli po wykonanym USG okaże się, że Twoje dziecko jest nieco mniejsze, niż wskazywałyby wymiary w tabelach – nie przejmuj się. Najważniejszy jest proporcjonalny rozwój i właściwe proporcje poszczególnych części ciała – o tym, czy tak właśnie jest, poinformuje Cię lekarz prowadzący ciążę.

Wróćmy do tego, jak wygląda dziecko w 13. tygodniu ciąży . Pomimo że głowa jest w dalszym ciągu nieproporcjonalnie duża względem reszty ciała (to zupełnie naturalne!), to na twarzy wyraźnie można dostrzec już nos, oczy, brodę i uszy. USG w 13. tygodniu ciąży może już potwierdzić płeć dziecka – ale nie jest to regułą: chociaż narządy płciowe zewnętrzne są już wykształcone, mogą być nadal zbyt małe, aby lekarz mógł mieć pewność co do płci, lub dziecko odwróci się w ten sposób, że sprawdzenie nie będzie po prostu możliwe. W 13. tygodniu ciąży dziecko ma już wykształcone linie papilarne, powstają i twardnieją kości. A jak pracują poszczególne narządy? Okazuje się, że bardzo intensywnie! Trzustka produkuje już insulinę, nerki wydzielają mocz, a serce pompuje krew.

Uwaga! USG w 13. tygodniu ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie badań prenatalnych, w celu wykluczenia chorób genetycznych. Jeżeli jeszcze ich nie wykonałaś, koniecznie umów się na wizytę! USG jest badaniem nieinwazyjnym.

Dziecko w tym czasie jest bardzo aktywne. Ruchy dziecka są ciągłe, z krótkimi przerwami na odpoczynek lub sen. Płód jest jeszcze mały i ma wiele miejsca. Ruchy dziecka w 13. tygodniu ciąży obejmują wszystkie kończyny. Maluszek reaguje też na dźwięk.

Brzuch w 13. tygodniu ciąży i samopoczucie przyszłej mamy

W 13. tygodniu ciąży brzuch się powiększa i zaokrągla. Odpowiada za to rosnąca macica. Może okazać się, że już nie jesteś w stanie dopiąć swoich ulubionych spodni. To doskonały czas na to, aby pójść na zakupy – wybór ubrań ciążowych jest bardzo duży, co na pewno Cię zadowoli.

Po ustąpieniu niektórych początkowych objawów ciąży, czas na kolejne – przypisane drugiemu trymestrowi. Należą do nich:

· zawroty głowy,

· ból piersi,

· pierwsze rozstępy,

· zaparcia,

· potrzeba ciągłego oddawania moczu,

· szybkie bicie serca.

W okresie ciąży należy szczególnie o siebie dbać. Ważna jest zdrowa pełnowartościowa dieta. To również czas, w którym szczególną uwagę należy zwrócić na swoją skórę. Niektóre kobiety mają wrodzoną tendencję do rozstępów, mimo to powinny używać kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży, których zadaniem jest poprawa uelastycznienia skóry.

Ból brzucha w 13. tygodniu również jest objawem, który zdarza się bardzo często. Najczęściej jest on spowodowany powiększaniem się macicy i rozciąganiem wiązadeł. Ból brzucha może być też wywołany nieodpowiednią pracą jelit, dlatego tak ważna jest zdrowa dieta.

Uwaga! Nie każdy ból okolicach brzucha i podbrzusza wskazuje na komplikacje ciążowe lub poronienie. Jednak jeżeli ból jest silny lub zupełnie Ci obcy – skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz film: Słodki ciężar - tydzień 12-13. Źródło: Dzień Dobry TVN

13. tydzień ciąży – kilka cennych wskazówek!

1. Pamiętaj o odpowiedniej diecie. Niech Twoje posiłki będą zdrowe i pełnowartościowe. Ból brzucha w 13. tygodniu ciąży i w całym 2. trymestrze może być spowodowany niewłaściwym żywieniem. Jeżeli masz z tym duży problem i nie wiesz, jak ułożyć zdrową dietę, zapytaj lekarza lub skonsultuj się z dietetykiem.

2. Spaceruj lub uprawiaj inną aktywność. Pamiętaj jednak, aby nie była ona zbyt intensywna.

3. Dbaj o swoją skórę – przybieranie na wadze sprawia, że możesz być narażona na rozstępy.

4. Wykonuj systematycznie wszystkie zalecane badania

5. Zrób USG, jeżeli jeszcze nie było wykonane – to bardzo ważne!

Magiczny, a jednocześnie bardzo trudny okres pierwszego trymestru dobiegł końca. O ile do tej pory wielu zachodzących zmian nie widziałaś, a tylko czułaś, teraz to się zmieni. Zaczniesz przybierać na wadze, a Twój brzuszek będzie się coraz mocniej zaokrąglał. Poza tym zaczniesz odczuwać ruchy dziecka – najpierw niewielkie, a z czasem coraz mocniejsze. Przed Tobą kolejny niezwykły trymestr ciąży!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości