Parenting

Pokój pożegnań dla matek śmiertelnie chorych noworodków. Pomysł budzi kontrowersje

Parenting

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
edziecko.pl
Pokój pożegnań

Narodziny dziecka, które przychodzi na świat śmiertelnie chore, to dla rodziców wielki cios. Specjalne pomieszczenie, które pozwoli im pożegnać się z maleństwem, powstało w bydgoskim szpitalu. W 2021 r. w placówce tej urodziło się 20 takich maluchów.

Bydgoszcz. W szpitalu powstał pokój pożegnań

16 grudnia br. Szpital Uniwersytecki nr 2, im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy oficjalnie otworzył pokój pożegnań. To przestrzeń, która została stworzona dla matek dzieci przychodzących na świat z wadami letalnymi. Te maleństwa umierają tuż po urodzeniu. W założeniu poród ma odbywać się w sali połączonej ze specjalnym pomieszczeniem, w którym rodzice mogą po raz pierwszy i ostatni przytulić swoje dziecko.

Celem stworzenia specjalnej sali było zapewnienie maksymalnej prywatności.

- Myślę, że daje to rodzicom bardzo duży komfort - powiedział w rozmowie z "Expressem Bydgoskim" prof. Mariusz Dubiel, kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej. - Możliwość pożegnania się z tym dzieckiem, uzyskania odcisku stóp, rączek. I przede wszystkim możliwość przytulenia go, bycia z nim sam na sam, a nie na sali pełnej matek i zdrowych dzieci - zaznaczył specjalista.

Prawa człowieka

Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw CzłowiekaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Pokój pożegnań budzi kontrowersje

Utworzenie pokoju pożegnań było możliwe dzięki wsparciu Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy, prowadzonemu przez Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie oraz finansowemu wkładowi Fundacji "Nasze Dzieci" z Kornic. Uroczyste otwarcie sali odbyło się w obecności m.in. biskupa Krzysztofa Włodarczyka, członków Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy oraz dyrektorki Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza i inicjatorki przedsięwzięcia Małgorzaty Bronki.

Tatusiowie przy porodzie
Tatusiowie przy porodzie Źródło: Dzień Dobry TVN

Na facebookowym profilu szpitala pojawiła się fotorelacja z otwarcia, jednak wzbudziła ona skrajne emocje.

- "Brawo, piękna inicjatywa. Dobrze wiedzieć, że ktoś robi coś dobrego dla kobiet i chorych dzieciątek". "Brawo, bo to jest potrzebne miejsce i powinno być takie w każdym szpitalu. Już dawno. Teraz ten jeden pokój na cały oddział w naszym zacofanym kraju to zdecydowanie za mało" - pisali zwolennicy pomysłu.

Po przeciwnej stronie barykady ustawili się przekonani, że do takich porodów w ogóle nie powinno dochodzić.

- "Pokój pożegnań zamiast legalnej aborcji. I co tam robi ksiądz? W świeckim szpitalu świeckiego państwa? Chore", "To aż nieprawdopodobne, by w cywilizowanym świecie wielkomiejski szpital uczestniczył w czymś takim... Hańba! Wstydzę się, że tu rodziłam", "Czytam ten wpis o rycerzach, nie rycerzach, biskupach i innych takich takich, później nazwę uniwersytecki i zastanawiam się, czy komuś się tu coś nie pomieszało" - komentowali oburzeni internauci.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jill Lehmann Photography / Getty Images

Pozostałe wiadomości