Parenting

Uczniowie z Ukrainy rezygnują z egzaminu ósmoklasisty. "Szkoda mi tych dzieci. Los ich podwójnie pokarał"

Parenting

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
B. Zalewska, R. Męczykalski
(Nie)równe szanse w edukacji
(Nie)równe szanse w edukacji Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Około 7 tys. ukraińskich uczniów zadeklarowało chęć jego zdawania. Problem polega na tym, że nie wszyscy władają językiem polskim. O skomplikowanej sytuacji edukacyjnej dzieci uciekających przed wojną porozmawialiśmy z dziennikarką Justyną Suchecką.

Dzieci z Ukrainy kontra egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty piszą uczniowie na zakończenie szkoły podstawowej. W polskich szkołach uczy się prawie 200 tys. dzieci z Ukrainy. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej około 7 tys. z nich jest wpisanych na egzamin ósmoklasisty. Do tej grupy zalicza się Yeva, która wraz z mamą Olgą Semenovą w Warszawie jest niewiele ponad dwa miesiące.

- W ukraińskiej szkole Yeva była prymuską, od pierwszej klasy uczyła się bardzo dobrze. Marzyła, aby zostać projektantką wnętrz. Naszym celem jest, aby dostała się do liceum i kontynuowała naukę - mówiła Olga Semenova.

- W Ukrainie zdajemy egzamin na zakończenie dziewiątej klasy i później klasy jedenastej. Gdy przenosiłam się tutaj do klasy ósmej, to cieszyłam się, że mam jeszcze rok, aby się przyzwyczaić. Zdążę się ze wszystkim oswoić i nie muszę się stresować ani od razu uczyć trudnych rzeczy, a tu przyjeżdżam i mówią mi, że muszę pisać duży egzamin, a potem wybierać liceum - dodała Yeva Semenova.

Nie wszyscy ukraińscy uczniowie zdecydowali się jednak podejść do egzaminu ósmoklasisty.

- W mojej szkole do ósmej klasy przyjęłam czworo dzieci, troje odeszło do zdalnej szkoły ukraińskiej, ponieważ uznali, że nie są w stanie zdać egzaminu ósmoklasisty. Została jedna dziewczynka - mówiła Danuta Kozakiewicz, dyrektor SP nr 103 w Warszawie.

- Proszę sobie wyobrazić dziecko z Ukrainy, które nie potrafi się porozumiewać, zrobić zakupów w języku polskim, a ma przeanalizować jakieś zagadnienia, np. "Pana Tadeusza", gdzie trzeba znać historię Polski, żeby zrozumieć, co to takiego zajazd. Trzeba znać kulturę polską, żeby zrozumieć zwyczaje szlachty polskiej, a to dziecko potrafi dopiero powiedzieć: "Dzień dobry. Nazywam się Yana. Pochodzę z Ukrainy" - dodała rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części: z języka polskiego, matematyki oraz wybranego nowożytnego języka obcego. Ukraińscy uczniowie będą mieli do czynienia z tym samym materiałem, co polscy.

- Egzamin jest decydujący w rekrutacji do przyszłej szkoły. W przypadku ucznia ukraińskiego, który języka polskiego nigdy się nie uczył albo uczył się niedługo właściwie nie jest w stanie go zdać na poziomie, który pozwala mu dostać się do odpowiedniej szkoły - podkreśliła Dagmara Bałabaniak, nauczycielka języka polskiego, SP nr 103 w Warszawie.

- Dzieci z Ukrainy, które są zdolne szansy przy egzaminie ósmoklasisty nie mają. Nie będą w stanie po dwóch miesiącach, nawet najlepszej pracy szkoły, poradzić sobie z egzaminem z języka polskiego. Szkoda mi tych dzieci, które są zdolne, a los ich podwójnie pokarał - przyznała Danuta Kozakiewicz.

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach

O skomplikowanej sytuacji edukacyjnej ukraińskich dzieci w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Justyną Suchecką. - W tym przypadku nie było dobrego rozwiązania. To, co wybrało ministerstwo to jest rozwiązanie, które stawia na to, że dzieci z Ukrainy uczą się w polskiej szkole, więc muszą się dopasować do polskiego systemu, bo zakładamy, że będą brały udział w rekrutacji - oceniła Justyna Suchecka.

- W tym roku mamy bardzo wyjątkową sytuację rekrutacyjną, bo aż 500 tys. uczniów z Polski bierze w niej udział. Musimy więc zaopiekować się trochę tymi dziećmi, a trochę polskimi rodzicami, którzy mają wątpliwości, czy przypadkiem ich dzieciom nie stanie się jakaś krzywda. Oczywiście mówię to z pewnym przekąsem, bo to jest bardzo trudna sytuacja - dodała.

Jak znaleźć złoty środek? Jak sobie radzą ukraińscy uczniowie w polskich szkołach? Posłuchaj całej rozmowy z dziennikarką w materiale wideo:

Jak sobie radzą ukraińscy uczniowie w polskich szkołach?
Jak sobie radzą ukraińscy uczniowie w polskich szkołach?Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: B. Zalewska, R. Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości