Parenting

Zaświadczenie od psychiatry pozwoli na legalne usunięcie ciąży? "Jest wiążące"

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Kobieta podczas wizyty u psychiatry

Do psychiatrów zgłasza się coraz więcej kobiet w ciąży, których dzieci mają wady letalne. Zaświadczenie od tego specjalisty pozwala na legalne przeprowadzenie aborcji. czy to naginanie prawa?

Aborcja. O zasadności zabiegu zdecyduje psychiatra?

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", zdaniem specjalistów śmiertelna wada płodu u niektórych kobiet może spowodować nieodwracalne szkody w ich zdrowiu. Dlatego w takich przypadkach wydają opinię, która staje się podstawą do przerwania ciąży. Profesor Krzysztof Preis, pomorski konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa w rozmowie z gazetą przyznaje, że w zeszłym roku trafiło do niego kilka takich wniosków. Lekarze prosili w nich o potwierdzenie, że wskazanie od psychiatry można zaliczyć do przesłanek pozwalających na legalne przeprowadzenie terminacji ciąży. - Jeżeli są dwie opinie wskazujące na to, że jest ryzyko zagrożenia życia oraz zdrowia, jest to traktowane jako orzeczenie komisji. I jest wiążące — tłumaczy w rozmowie prof. Preis. Zaświadczenie jest opatrzone wnioskami z rozpoznania. Wówczas lekarz ginekolog nie ma podstaw, żeby to podważać. Psychiatrzy, z którymi rozmawiała gazeta, przekonują, że każdą pacjentkę dokładnie diagnozują i nie ma mowy o wydawaniu dokumentu z automatu. W zaświadczeniu mowa jest o tym, że "z uwagi na stan psychiczny pacjentki, związany ze stwierdzonym uszkodzeniem płodu, istnieje istotne ryzyko dalszego pogorszenia jej stanu zdrowia, co może zagrażać jej życiu. W związku z powyższym istnieje uzasadnienie dla przerwania ciąży ze wskazań psychiatrycznych — zgodnie z przesłanką wynikającą z ustawy z 7.01.1993 rok".

Kiedy lekarz może wystawić zaświadczenie

Psychiatra dr Aleksandra Krasowska podkreśla w "DGP", że to nie jest "furtka", a realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia kobiety, kiedy czynnik stresowy związany ze stwierdzeniem poważnie uszkodzonej ciąży prowadzi do ciężkiego stanu psychicznego.

Zdaniem psychiatrów nie ma mowy o naginaniu prawa. Podkreślają, że nie namawiają do aborcji i że są pacjentki, które decydują się na donoszenie ciąży pod opieką hospicjum perinatalnego. Dodają jednak, że pacjentek w ciąży z rozpoznaną wadą letalną w jej gabinecie przybywa. Fakt ten potwierdza także gazecie Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Podjęliśmy trudną decyzję o aborcji"

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MICROGEN IMAGESSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

Pozostałe wiadomości