Parenting

29. tydzień ciąży. Który to miesiąc i jak wygląda dziecko?

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta, która jest w ciąży

Wielu ludzi pyta ciężarną kobietę o to, w którym jest ona miesiącu ciąży. Jednak odpowiedź nie jest taka oczywista – wiek ciąży należy liczyć od początku cyklu, w którym kobieta zaszła w ciążę, nie zaś od samego dnia zapłodnienia.

Do każdego tygodnia ciąży przypisane są w medycynie pewne normy rozwoju płodu, które pozwalają oszacować, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Dlatego tak ważne jest ujednolicenie sposobu obliczania wieku ciąży. Ułatwi to podejmowanie ważnych decyzji związanych z badaniami czy leczeniem przyszłej matki i dziecka – obecnie przyjęto, że wiek ciąży podaje się w skończonych tygodniach, nie miesiącach.

29 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Kwestia podawania wieku ciąży w miesiącach budzi wiele kontrowersji. Taki sposób liczenia stopnia zaawansowania ciąży, często stosowany przez same pacjentki, może rodzić wiele nieporozumień w komunikacji między nimi a lekarzami. Warto pamiętać, że wiek ciąży liczy się od początku cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, czyli z punktu widzenia przyjętych w medycynie standardów ciąża trwa już dwa tygodnie przed owulacją. Podsumowując, 29. tydzień ciąży oznaczać może tak naprawdę 27. tydzień po zapłodnieniu - liczony w miesiącach byłby to siódmy miesiąc ciąży, tym samym początek trzeciego trymestru. Warto jednak, ze względu na konieczną w tej materii ścisłość w podawaniu wieku ciąży (np. na szpitalnej izbie przyjęć), liczyć wiek ciąży w tygodniach.

Dzień Dobry TVN - co było w programie 27 grudnia?

Poświąteczna kuchnia zero waste
Poświąteczna kuchnia zero waste Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

29. tydzień ciąży - waga dziecka i matki

Na początku trzeciego trymestru (29. tydzień ciąży) brzuch przyszłej mamy zaczyna wyraźnie się powiększać. Płód w tym okresie powinien ważyć około 1300 gram, a wody płodowe osiągnęły już dużą objętość i od tej pory, wraz ze swym wzrostem, dziecko będzie miało coraz mniej miejsca. Na tym etapie po sylwetce kobiety, że to już 29. tydzień ciąży. Waga matki w tym czasie może być wyższa nawet o kilkanaście kilogramów od wagi sprzed ciąży. Warto pamiętać o zdrowej i odpowiedniej diecie w tym wyjątkowym czasie, jednak chęć utrzymania szczupłej sylwetki nie powinna zdominować radości z przygotowań do narodzin dziecka. Jak najbardziej można wprowadzić zdrowe nawyki w celu utrzymania zdrowia swojego i dziecka, jednak na walkę o powrót do formy przyjdzie czas po porodzie.

29. tydzień ciąży – ruchy dziecka są intensywniejsze?

W trzecim trymestrze ciąży przyszłym mamom wydawać się może, że dziecko stało się nagle bardziej ruchliwe. Dziecko wraz z rozwojem zwiększa swoją aktywność, jednak odczucia matki na tym etapie ciąży wynikają głównie ze zwiększonej masy i długości dziecka, które ma teraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Szacowana na 29. tydzień ciąży waga dziecka sprawia, że wody płodowe nie amortyzują jego ruchów tak mocno, jak wcześniej, dlatego aktywność dziecka jest odczuwalna przez kobietę jako znacznie większa.

29. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko w brzuchu mamy?

Na początku trzeciego trymestru płód przypomina już wyglądem dziecko, które się urodzi. W tym czasie zaczyna zanikać lanugo, czyli meszek płodowy, który pokrywał dziecko. Główna zmiana w wyglądzie jest spowodowana przyrostem tkanki tłuszczowej, której dziecko musi w znacznym stopniu nabrać, zanim przyjdzie na świat – ma na to jeszcze kilka tygodni, skoro to 29. tydzień ciąży. USG trzeciego trymestru, wykonywane między 28. a 32. tygodniem ciąży, pozwala rodzicom zobaczyć ich dziecko jeszcze w brzuchu mamy. Właśnie w tym okresie wykonać można w trakcie badania pamiątkowe zdjęcie dziecka. Badanie to jest niezwykle ważne również dlatego, że lekarz może zdiagnozować na jego podstawie pewne nieprawidłowości w rozwoju ciąży. Zaobserwowanie problemów na tym etapie pozwala na wdrożenie leczenia jeszcze w trakcie rozwoju dziecka w brzuchu matki lub przygotowanie się zespołu medycznego na szybką interwencję tuż po porodzie.

Poród w 29. tygodniu ciąży

Jedną z nieprawidłowości, którą można wykryć w USG w 29. tygodniu ciąży, jest hipotrofia. Oznacza ona, że według danych z siatki centylowej płód jest mniejszy niż inne płody w tym samym wieku. Spowodowane to może być wieloma przyczynami, często związanymi z samym łożyskiem, jednak postawienie takiej diagnozy może oznaczać, że na świat przyjdzie wcześniak. 29. tydzień ciąży to za wcześnie, żeby urodzone dziecko mogło samo funkcjonować, jego układy nie są jeszcze w pełni rozwinięte i dojrzałe, dlatego na tym etapie konieczna jest stała pomoc medyczna. Priorytetem u wcześniaków urodzonych w 29. tygodniu ciąży jest podtrzymanie ich życia i zapewnienie warunków pozwalających na dalszy rozwój dziecka, już poza organizmem mamy. Warto pamiętać, że choć dziecko - urodzone jako wcześniak w 29. tygodniu ciąży ma znacznie większe szanse na przeżycie i zdrowie, niż gdyby urodziło się zaledwie kilka tygodni wcześniej.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Massimiliano Finzi/Getty Images

Pozostałe wiadomości