Parenting

22. tydzień ciąży – jak wygląda i ile powinno ważyć dziecko? I jak radzić sobie z ciążowymi przypadłościami?

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
kobieta w ciąży na badaniu USG
Chris Ryan/Getty ImagesCo się dzieje w 22. tygodniu ciąży?

Ile powinno ważyć dziecko w 22. tygodniu ciąży? Czy w 22. tygodniu ciąży USG jest wymagane? Jak w tym okresie czuje się mama? Czy w 22. tygodniu ciąży brzuch bardzo się powiększa? Każda kobieta będąca w ciąży chce poznać odpowiedzi na wiele pytań. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

22 tydzień ciąży – to oznacza, że jesteś już w drugiej połowie ciąży. Podobnie jak pierwszy okres ciąży, tak i ten będzie magiczny i bardzo zaskakujący, zwłaszcza dla kobiety, która spodziewa się swojego pierwszego dziecka.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Wiek ciąży liczy się nie od dnia zapłodnienia, ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dlatego tak wiele kobiet traci często orientację w liczeniu tygodni i miesięcy. Jeżeli do zapłodnienia doszło 20 tygodni temu, to oznacza, że jesteś w dwudziestym drugim tygodniu ciąży. 22 tydzień ciąży – który to miesiąc? – pyta wiele mam – to 5 miesiąc, a dokładniej ostatni tydzień piątego miesiąca. Nadal jesteś w 2 trymestrze ciąży.

UWAGA! 22 tydzień ciąży to jeden z magicznych miesięcy. Dlaczego? Ponieważ po jego ukończeniu nie mówi się już o poronieniu dziecka, ale o porodzie przedwczesnym.

22 tydzień ciąży – waga dziecka i jego rozwój

Dziecko od połowy twojej ciąży zaczyna bardzo szybko przybierać na wadze. 22 tydzień ciąży – waga dziecka może dochodzić już do połowy kilograma. Według norm maluszek może ważyć od 400 do 500 gramów, a jego długość może sięgać już 20 cm. Do tej pory główka dziecka była jeszcze nieproporcjonalna do reszty ciała – w tym okresie to się już zmienia. Dziecko wygląda jak noworodek, z tym że jest jeszcze znacznie od niego mniejsze.

Oczy dziecka zabarwione są już właściwym dla niego pigmentem – chociaż tak naprawdę będzie można zobaczyć go dopiero po jakimś czasie po porodzie. Maluszek ma już włosy na ciele. Płód w 22 tygodniu ciąży jest coraz mocniejszy: wzmacniają się mięśnie oraz jego doznania: więcej słyszy i więcej odczuwa. Działają jego zmysły: czuje smaki, rozpoznaje dźwięki i doskonale wie, czy w otoczeniu mamy jest ciemno czy jasno. Szybko rozwija się mózg i tworzą się nowe połączenia nerwowe.

22 tydzień ciąży – brzuch mamy, dolegliwości i ruchy dziecka

Odczucia kobiet w ciąży są nie do opisania, a jeszcze bardziej wzmacniają się one pod koniec 2 trymestru. Kiedy trwa 22 tydzień ciąży, brzuch kobiety staje się już bardzo wyraźnie zaokrąglony – dziecko rośnie. Maluszek zaczyna powoli odczuwać brak miejsca – jest mu już znacznie ciaśniej niż kilka tygodni wcześniej, dlatego możesz bardzo wyraźnie odczuwać jego ruchy. Oczywiście, waga dzieci w tym okresie może się różnić, jeśli dziecko jest duże ruchy będą wyraźniejsze. Jeżeli jest to 22 tydzień ciąży bliźniaczej, ruchy dziecka będziesz odczuwała jeszcze mocniej – to zrozumiałe.

A co jeśli okaże się, że nie czujesz ruchów, chociaż do tej pory je odczuwałaś? Warto w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem, jednak najczęstszym powodem jest zmiana ułożenia dziecka w macicy – mogło ono znaleźć sobie takie miejsce, które nie jest dla ciebie zbyt czułe i pomimo iż maluszek wykonuje ruchy, ty tego po prostu nie czujesz. Często dzieje się tak, kiedy maleństwo ma niewielką wagę.

Dwudziesty drugi tydzień ciąży może przynieść wzmocnione objawy, które kobieta ciężarna już raczej zna: opuchnięte nogi, krwawiące dziąsła, zmęczenie. Hormony oraz zwiększająca się waga mogą prowadzić do powstawania rozstępów. Nawet jeżeli ich nie masz, powinnaś szczególnie dbać o swoją skórę w okresie ciąży. Pamiętaj, aby korzystać z kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży!

22 tydzień ciąży – USG

Zaleca się, aby wykonać USG między 18. a 22. tygodniem ciąży. Podczas badania, lekarz sprawdzi, czy dziecko prawidłowo się rozwija, jakie są proporcje jego ciała, w razie wątpliwości, skieruje na dodatkową diagnostykę. Dziecko w 22. tygodniu ciąży bardzo się zmienia – warto zatem mieć z tego okresu zdjęcie maluszka. USG w 22. tygodniu ciąży jest bardzo ważne! Jeżeli do tej pory nie byłaś na tym badaniu, koniecznie je wykonaj.

Pamiętaj, aby systematycznie odwiedzać lekarza prowadzącego ciążę i stosować się do jego zaleceń. Powinnaś wykonywać wszystkie zlecone przez niego badania. Ważna jest oczywiście dieta: lekkostrawna, pełnowartościowa. Kobieta ciężarna powinna pić dużo wody i sporo się ruszać (odpowiednio do stanu), jeżeli nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Można zapisać się na zajęcia dla kobiet w ciąży lub chodzić na spokojne spacery. Jeżeli przed ciążą regularnie uprawiałaś sport, możesz pozwolić sobie na nieco większy wysiłek fizyczny. Nie przemęczaj się jednak - pamiętaj, że jesteś w ciąży i powinnaś szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Chris Ryan/Getty Images

Pozostałe wiadomości