Parenting

18. tydzień ciąży - który to miesiąc? USG w 18. tygodniu ciąży, wielkość brzucha ciężarnej

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Nazar Abbas Photography/Getty Images18. tydzień ciąży - co warto wiedzieć?

18. tydzień ciąży jest początkiem 5 miesiąca. Płód rośnie i przybiera na wadze, dlatego brzuch ciężarnej zaokrągla się i coraz bardziej powiększa. Nadal jest to spokojny czas ciąży i warto wykorzystać go na budowanie więzi z dzieckiem, które czuje głaskanie po brzuchu i zaczyna słyszeć.

Wzrost i dojrzewanie narządów wewnętrznych dziecka przebiega teraz bardzo intensywnie, ponieważ zbliża się już półmetek ciąży. Przyszła mama zaczyna powoli odczuwać pierwsze dolegliwości związane z powiększającym się brzuchem. 18. tydzień ciąży to czas, kiedy można pomyśleć o kolejnym badaniu USG.

18. tydzień ciąży - który to miesiąc?

18. tydzień ciąży to II trymestr i początek 5 miesiąca. Dojrzewanie narządów wewnętrznych płodu przebiega bardzo intensywnie, aby były gotowe podjąć swoje funkcje po porodzie. Dziecko uczy się także nowych rzeczy, które przydadzą mu się poza łonem matki - połykanie, chwytanie, ssanie kciuka. Mimo że wyglądem przypomina już miniaturowego noworodka, nie byłby w stanie jeszcze przeżyć poza organizmem matki.

Zobacz wideo: Szaleństwo hormonów w ciąży

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Dzień Dobry TVN

18. tydzień ciąży - wielkość brzucha i dolegliwości ciążowe

W 18.tygodniu ciąży brzuch jest już bardzo widoczny i z każdym kolejnym tygodniem można zauważyć jego stopniowe zwiększanie się. Jest także wyraźnie wyżej umiejscowiony, niż w poprzednich etapach ciąży, ponieważ macica przestała mieścić się w miednicy. Teraz jej dno umiejscowione jest nad spojeniem łonowym. Powoduje to przesunięcie się środka ciężkości do przodu, co może skutkować problemami z utrzymaniem równowagi oraz dokuczliwymi bólami kręgosłupa. Sylwetka kobiety znacznie się zaokrągla. Stale powiększają się także piersi, które nie są już tak tkliwe i bolesne, jak na początku ciąży. Na skórze brzucha i bioder mogą pojawić się rozstępy.

W 18. tygodniu ciąży waga ciężarnej powinna być większa o około 5 kilogramów od jej wagi początkowej. Zmiany hormonalne w 18. tygodniu ciąży prowadzą do obrzęku błony śluzowej nosa i gardła, dlatego ciężarnej może dokuczać katar i uczucie zatkanego ucha. Jeżeli nie towarzyszą im inne objawy, np. złe samopoczucie, osłabienie czy podwyższona temperatura, przyczyną nie jest infekcja górnych dróg oddechowych i nie należy się martwić.

18 tydzień ciąży - USG i badania kontrolne

Połowa II trymestru ciąży jest momentem na wykonanie kolejnego kontrolnego badania ginekologicznego. Na USG w 18. tygodniu ciąży lekarz może ocenić dokładniej budowę anatomiczną i wiek płodu, a także posłuchać bicia serca dziecka. Poza tym oglądane jest łożysko i szyjka macicy. Jeżeli matka znajduje się w grupie ryzyka lub wcześniejsze badania wykazały jakąś nieprawidłowość, wykonuje się także echo serca, które pozwoli wykryć ewentualną wrodzoną wadę serca u dziecka. Istnieje spora szansa na prawidłowe określenie płci w 18. tygodniu ciąży, podczas badania USG.

W II trymestrze ciąży kobieta ciężarna powinna wykonać kontrolne badanie krwi. Zwiększająca się objętość krwi krążącej w organizmie matki często powoduje anemię, ponieważ przybywa więcej osocza niż czerwonych krwinek. W przypadku nieprawidłowych wyników morfologii, należy przyjmować pokarmy bogate w żelazo. Warto wykonać także kontrolne badanie moczu, ponieważ 18. tydzień ciąży to czas, kiedy zdarzają się infekcje intymne, które nie zawsze dają objawy.

Jak wygląda dziecko w 18. tygodniu ciąży?

Płód w 18. tygodniu ciąży przypomina wyglądem miniaturowego noworodka. Kształtują się jego rysy twarzy, obecne są już brwi i rzęsy. Wykształciły się także mięśnia twarzy, dlatego jego mimika jest bardzo bogata - dziecko ziewa, marszczy czoło, brwi, nos, wydyma usta, a także ssie kciuk. Rozwija się jego układ nerwowy. Na tym etapie zakończenia nerwów pokrywają się osłonką mielinową, która ułatwia przewodzenie impulsów.

Ruchy dziecka w 18. tygodniu ciąży robią się coraz bardziej skoordynowane za sprawą rozwiniętego błędnika, który znajduje się w uchu. Wieloródka może odczuwać już ruchy płodu. Jest to szczególnie przyjemne uczucie, jeżeli zauważy, że ruch pojawia się w odpowiedzi na dotyk brzucha.

Wielkość płodu w 18. tygodniu ciąży wynosi około 16 centymetrów, a jego waga to 200 gramów. Dziecko przybiera intensywnie na wadze, ponieważ wykształca się u niego podskórna tkanka tłuszczowa.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nazar Abbas Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości