Newsy

ZUS bierze pod lupę zwolnienia lekarskie. Będą wzmożone kontrole

Newsy

E+PeopleImages/Getty Images

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia kontrole. Urzędnicy będą sprawdzać, czy osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, faktycznie jest chora. Jeśli okaże się, że nic jej nie dolega - straci świadczenia.

ZUS zapowiada kontrole

Między styczniem a marcem 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował 80 tysięcy osób, które przebywały na zwolnieniu lekarskim. W wyniku kontroli ZUS wydał 3,7 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty świadczenia. Dla porównania w IV kwartale 2020 roku urząd przeprowadził ponad 70 tysięcy kontroli, w III kwartale roku było ich 54,3 tysięcy, a w II kwartale - niewiele ponad 40 tysięcy.

Ten spadek był spowodowany pandemią. Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" mówił, że w tym trudnym czasie urzędniczy skupiali się przede wszystkim na "weryfikacji danych dostępnych w systemie informatycznym oraz posiadanej dokumentacji". Podkreślił, że teraz kiedy pandemia w Polsce zaczyna odpuszczać i powoli wracamy do normalności, tych kontroli będzie coraz więcej.

Kiedy ZUS weryfikuje zwolnienie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza zasadność wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy na mocy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W przypadku, gdy ZUS dopatrzy się nieprawidłowości lub uzna, że zaświadczenia zostało wystawione bez zasadnie, osoba ubezpieczona może utracić prawo do pobierania świadczenia z tytułu choroby za cały okres zwolnienia.

Polacy na L4

Z raportu przygotowanego przez ZUS wynika, że minionym roku Polacy łącznie spędzili na zwolnieniu chorobowym 296 mln. Przez cały 2020 rok lekarze wystawili w sumie 24 mln zaświadczeń chorobowych. W ciągu dnia było to ok. 65 tys. takich dokumentów, oznacza to, że co cztery minuty L4 dostawało 45 osób.

Zwolnienie lekarskie – jak wygląda kontrola?

Zobacz także:

Czy wczesne wstawanie może chronić przed depresją? Zdaniem badaczy różnicę robi już jedna godzina

Nowe regulacje w urlopie rodzicielskim: "To może zmienić stosunek pracodawcy do kobiet"

Młodzi ludzie są zasypywani w sieci kadrami z "idealnego" życia. "Z tego wyniknie emocjonalna katastrofa"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości