Newsy

Zerowy PIT dla młodych. Zmiany już od 1 sierpnia

Newsy

Aktualizacja:
Młodzi zadowoleni pracownicy przybijają piątkę w powietrzu

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy ws. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia. Przychody młodych podatników nieprzekraczające w roku podatkowym 85,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Ulga w PIT nie zwalania z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS oraz zdrowotnych do NFZ. Ustawa ma wejść w życie od 1 sierpnia.

Zależy nam, aby ustawa wprowadzająca zerowy podatek PIT dla osób do 26. roku życia zaczęła obowiązywać 1 sierpnia.

- poinformował we wtorek wiceminister finansów Piotr Nowak.

Jak mówił, w ocenie MF, "jest to dość duża ulga, de facto tzw. trzynastka. Jak ktoś zarabia pensję minimalną, 2200 zł brutto, to zostanie mu w portfelu 1600 zł". "To bardzo rewolucyjna zmiana" - dodał.

Pensja bez potrąconego podatku

Jak stwierdził Nowak, każda uprawniona osoba będzie mogła złożyć do swojego pracodawcy odpowiednie oświadczenie i po 1 sierpnia dostawać pensję bez potrąconego podatku. Jeżeli tego nie zrobi, będzie mogła sobie wszystko odliczyć w rozliczeniu rocznym - dodał wiceminister.

Nowak przypomniał, że przepisy obejmują wszystkie umowy o pracę i umowy zlecenia. "Cieszymy się, bo zależy nam na młodych. Wydaje nam się, że to pozwoli nie tyle zrealizować wasze wszystkie marzenia, ale na pewno je przyspieszy" - stwierdził.

W kolejnej kadencji preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców

Musimy dbać o to, żeby w każdym możliwym aspekcie życia społecznego, gospodarczego ludzie młodzi czuli, że mają dobre, poprawiające się perspektywy rozwoju osobistego i wejścia w życie zawodowe - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"Jedno z głównych zadań, jakie sobie postawiliśmy przed rządem parę lat temu, to żeby nie dochodziło już do kolejnego upływu, ubytku krwi, który szczególnie jest bolesny dla całego państwa, narodu, społeczeństwa, jeżeli dotyczy młodego pokolenia" - powiedział premier podczas spotkania z młodymi #BezPITdlaMłodych.

W kolejnej kadencji chcemy rozszerzyć preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców i pracowników - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji ws. przyjętego przez rząd projektu ustawy dot. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia.

"Jeżeli wyborcy nam zaufają, to chcemy w kolejnej kadencji robić więcej, jeszcze więcej, żeby preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców i dla młodych pracowników były szeroko zastosowane i szeroko wykorzystywane. (...) Idziemy w tę stronę, żeby obciążenie dla młodych ludzi było jak najniższe" - powiedział premier.

Ocenił, że projekt zerowego PIT do 26. roku życia jest wyjątkowy w skali europejskiej. "W Unii Europejskiej nie ma za wiele takich rozwiązań. Ja przynajmniej nie znam żadnego" - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, środki na ten cel pochodzą m.in. z uszczelnienia poboru podatków.

Przepisy ustawy zwalniającej z PIT osoby do 26. roku życia będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło: PAP

Zobacz także:

Ukrainiec zasłabł w pracy. Polska szefowa wywiozła go do lasu. Mężczyzna nie żyje

Falcon Heavy - rakieta firmy SpaceX odbyła pierwszy nocny start w swojej historii

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości