Newsy

Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, który przeanalizuje wydarzenia z filmu "Tylko nie mów nikomu"

Newsy

Aktualizacja:
Fot. East News

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".

Tylko nie mów nikomu - film dokumentalny braci Sekielskich 

Zobacz też: "Tylko nie mów nikomu" - obejrzało ponad 8 milionów osób! Wstrząsający film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele >>> 

W sobotę premierę miał dokument braci Sekielskich pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Tomasz Sekielski opublikował go na swoim kanale na YouTube. Film obejrzalo już ponad 8 milionów osób! 

Obraz przedstawia pedofilię w Kościele

W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przeprasza za "ludzi Kościoła"

W przesłanym w sobotę PAP oświadczeniu prymas Polski abp Wojciech Polak wyraził głębokie poruszenie tym, co zobaczył w filmie T. Sekielskiego. "Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła" - napisał prymas.

Wiceminister Patryk Jaki o filmie braci Sekielskich

Do filmu T. Sekielskiego odniósł się też w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Jego zdaniem niektóre przypadki przedstawione w filmie mogą być podstawą do podjęcia działań przez organy ścigania.

- Aczkolwiek w większości są to jednak przypadki z przeszłości i w co najmniej dwóch przypadkach mamy już skazanie. Najważniejszy problem, jaki widzę to, że kary są za mało dolegliwe. W mojej ocenie powinno to być zawsze kary zawsze bezwzględnego więzienia na wiele lat - zaznaczył Jaki.

Wstrząsający, potrzebny film zdaniem polityków i opinii publicznej

Politycy komentując w niedzielę film w mediach podkreślali m.in. że jest on "nieprawdopodobnie wstrząsający, potrzebny i może przyczynić się do oczyszczenia atmosfery w Kościele. Niektórzy zwracali uwagę na - ich zdaniem - ważną i potrzebną reakcję przedstawicieli Kościoła.

Źródło: PAP

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości