Newsy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Komu przysługuje?

Newsy

Od 27 marca przedszkola i żłobki są zamknięte. W związku z tym rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 11 kwietnia. Kto może pobrać takie świadczenie? Czy w tym przypadku praca zdalna ma znaczenie? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Przemysław Ligęzowski, radca prawny.

Zamknięte przedszkola i żłobki

Zgodnie z nowymi obostrzeniami, od 27 marca zawieszona została działalność żłobków i przedszkoli.

- Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w kraju i rozszerzenie obowiązujących obostrzeń Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie - poinformowała minister Maląg.

- Do 9 kwietnia placówki są zamknięte. Natomiast zasiłek wypłaca się również w dni wolne od pracy, stąd to przedłużenie do 11 kwietnia – wyjaśnił w Dzień Dobry TVN Przemysław Ligęzowski, radca prawny.

Którzy rodzice mogą skorzystać z zasiłku?

Podstawą wypłacania zasiłku opiekuńczego jest podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

- Zasiłek przysługuje przede wszystkim rodzicom, którzy są na umowie o pracę lub umowie zlecenia, lub prowadzą działalność gospodarczą pod warunkiem, że płacą świadczenie chorobowe. Natomiast na umowie o dzieło już nie – tłumaczył radca prawny.

Podkreślił przy tym, że tylko rodzicom dzieci do 8. roku życia przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jego wysokość to 80 proc. wynagrodzenia zasadniczego, czyli wynagrodzenia brutto. By, otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek. - Jeśli jesteśmy zatrudnieni, to do pracodawcy. Natomiast, gdy mamy firmę to składamy bezpośrednio do ZUS-u – mówił.

Praca zdalna a zasiłek opiekuńczy

Ekspert zaznaczył, że rodziców pracujących zdalnie, traktuje się tak samo, jakby wykonywali pracę stacjonarnie. W praktyce oznacza to, że mają prawo do zasiłku opiekuńczego.

Przypomnijmy, że żłobki i przedszkola pozostają otwarte dla dzieci na wniosek rodziców, którzy pracują w służbach medycznych lub porządkowych. Tacy rodzice nie mogą więc skorzystać ze świadczenia. A co z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Wiosna na Wielkanoc w Polsce? "Śnieg nie ma już szans w starciu ze słońcem"

Rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Jak będzie wyglądał lockdown?

500 plus dla niesamodzielnych - nowy próg dochodowy. ZUS podał kwotę

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości