Newsy

MSZ przedstawiło "pomarańczową listę" krajów zagrożonych zakazem przylotów do Polski

Newsy

Aktualizacja:
E+Spooh/Getty Images

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało mapę, na której zaznaczono na czerwono 44 kraje, z których samoloty rejsowe nie mogą lądować w Polsce. Znalazło się na niej również 21 destynacji (kolor pomarańczowy), które już niedługo mogą dołączyć do tzw. listy czerwonej.

Lista czerwona - zakaz lądowania

Od 2 września do 15 września br. obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów rejsowych startujących z 44 państw. Na liście znalazły się następujące kraje: Albania, Argentyna, Armenia, Bahamy, Bahrajn, Belize, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Dominikana, Ekwador, Eswatini, Gwatemala, Hiszpania, Honduras, Indie, Irak, Izrael, Katar, Kazachstan, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Libia, Luksemburg, Macedonia Północna, Malediwy, Malta, Meksyk, Mołdawia, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, RPA, Rumunia, Salwador, Surinam, USA.

Zakaz nie dotyczy natomiast statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe wyczarterowane przed 2 września na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie. Wynika to z faktu aktualnego przebywania wielu obywateli polskich, biorących udział w imprezach turystycznych, na terytorium szeregu z ww. państw.

W związku z tym zachodzi konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju. Proponowane rozwiązanie ma na celu uniknięcie możliwych komplikacji zarówno po stronie podróżnych, jak i organizatorów turystyki

- wyjaśnił rząd.

Wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) według stanu na 24 sierpnia 2020 r. i co do zasady uwzględnia 14 dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.

Lista pomarańczowa

Dodatkowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało listę destynacji, które według stanu na 6 września br. zawierają współczynnik powyżej 60. Są na niej: Andora, Aruba, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Chorwacja, Francja, Gibraltar, Guam, Gujana, Gwatemala, Monako, Palestyna, Polinezja Francuska, Portoryko, Saint-Martin, San Marino, Trynidad i Tobago, Ukraina, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Wyspy Owcze, Wyspy Turks i Caicos, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz zostanie rozszerzony o ww. państwa

- napisano na stronie MSZ.

MSZ/gov.pl

Gdańsk. Dwaj pasażerowie lotu z Danii do Gdańska za łamanie obostrzeń pandemicznych i ignorowanie poleceń załogi zostali ukarani mandatami po tysiąc złotych – poinformował rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Andrzej Juźwiak.

>>> Zobacz także:

Torba wypchana gotówką znaleziona na chodniku w Sopocie. Policja poszukuje właściciela

Próbowała zabić swoje miesięczne dziecko. Zapadł wyrok

Tragiczne zdarzenie na krakowskich Plantach. Jamnik został rozszarpany przez dwa psy w typie amstaffa

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP/MSZ

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości