Newsy

Zaginęły dwie 16-latki, policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach. Co robić, gdy dziecko nie wraca do domu?

Newsy

materiał policyjny

Od kilku dni policjanci z Głubczyc szukają dwóch 16-letnich dziewczyn - Vanessy i Karoliny. Nastolatki wyszły w sobotę i od tego czasu nie można się z nimi skontaktować. Funkcjonariusze proszą o pomoc w poszukiwaniach zaginionych. Co mogą zrobić rodzice, których dzieci nie wróciły do domu? O tym rozmawialiśmy z asp. szt. Wiolettą Szubską z Komendy Głównej Policji.

Głubczyce. Zaginęły dwie 16-latki

Policjanci z komendy w Głubczycach (woj. opolskie) kolejny dzień poszukują dwóch 16-letnich dziewczyn. Vanessa i Karolina w sobotę 10 lipca przed południem wyszły z domów i do tej pory nie ma z nimi kontaktu.

- Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu Vanessy i Karoliny proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Powiatową Policji w Głubczycach tel. 47 862 22 03 lub najbliższą jednostką policji na terenie całego kraju pod numerem 112 - apelują funkcjonariusze.

Dlaczego dzieci uciekają z domu?

Jak podkreśla policja, wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu. Bywa, że lato "na gigancie" spędzają już nawet dzieci poniżej 10. roku życia .

- Kiedy wielu rodziców przeżywa niewyobrażalną tragedię związaną z ucieczką swojego dziecka, policjanci robią wszystko, by je odnaleźć - zapewnia w rozmowie z dziendobry.tvn.pl asp. szt. Wioletta Szubska z biura prasowego Komendy Głównej Policji. Przyczyn ucieczek z domu może być wiele .

- Jedną z nich są konflikty między małżonkami/partnerami wynikające ze złośliwości do siebie, gdzie niestety cierpi na tym dziecko. Ucieczki mogą też wynikać z bardzo trudnej sytuacji rodzinnej, nadużywania przez rodziców alkoholu, używania narkotyków i zaniedbywania dzieci - wylicza funkcjonariuszka.

Nastolatki uciekają też jednak z tzw. dobrych domów, gdzie z pozoru wszystko jest w porządku, dziecko ma zajęcia dodatkowe i wakacje za granicą. W tym przypadku powodem najczęściej są trudne relacje z rodzicami.

- Brak zainteresowania dzieckiem ze strony rodziców, którzy pochłonięci są pracą, własną karierą zapominają, że w domu czekają na nich dzieci. Te z kolei poprzez ucieczkę chcą zamanifestować własną obecność i po porostu zwrócić na siebie uwagę - tłumaczy Wioletta Szubska. Jak dodaje, nastolatki uciekają również, gdy czują się osaczone przez rodziców i nie pozwala się im na samodzielność .

- Ciekawość świata, tzw. gigant jest spełnionym marzeniem o przygodzie dla wielu nastolatków. Uciekają też od rodziców zbyt wymagających, bo nie potrafią sprostać ich oczekiwaniom - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Przyczyną ucieczek mogą być również problemy w szkole , kiepskie świadectwo czy problemy w życiu uczuciowym, np. niespełniona miłość.

Co robić, gdy dziecko uciekło z domu?

W takim przypadku natychmiast należy zgłosić zaginięcie policji. Funkcjonariusze radzą:

  • zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego dziecka. Jeśli to jedyne zdjęcie, jakie posiadasz, nie zostawiaj go w komendzie. Wcześniej idź do najbliższego fotografa. On zrobi reprodukcje (także z dokumentów, bez konieczności ich niszczenia). Przypomnij sobie, jak dziecko było ubrane, czy ma jakieś znaki szczególne, które go wyróżniają wśród innych,
  • sprawdź, czy w pokoju dziecka jest coś, co mogłoby dać Ci informacje o motywach ucieczki lub o miejscu jego pobytu. Możesz sprawdzić ostatnio odwiedzane strony internetowe i pocztę elektroniczną. Może to da jakąś wskazówkę w poszukiwaniach,
  • przygotuj listę kolegów i koleżanek swojego dziecka, postaraj się ustalić ich adresy lub numery telefonów,
  • ustal miejsca, gdzie najczęściej twoje dziecko spędza wolny czas,
  • jeśli dziecko wróci do domu, poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji i odwołaj zaginięcie.

Pamiętać należy również o tym, że powrót dziecka do domu to równie ważny moment.

- Od tego, w jaki sposób przyjmiesz uciekiniera zależy, czy nie będzie chciał uciec ponownie - zaznacza asp. szt. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji. Jak dodaje, większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu 48 godzin.

- 95 proc. dzieci w ciągu kilku dni z powrotem trafia do swoich domów - podsumowuje funkcjonariuszka.

Zobacz wideo: Jak wspierać nastolatka w razie niepowodzenia?

Zobacz także:

Rząd szykuje kolejne świadczenie. Kto dostanie 400 plus?

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci poniżej 12. roku życia? Premier: "Szczepienia na wiele innych chorób są obowiązkowe"

Bikini dla dziewczynek - niewinna moda czy seksualizacja? "Warto się zastanowić, w jaki przekaz chcemy wyposażyć dziecko"

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości