Newsy

Z powodu sinic zamknięte kąpielisko w Trzebieży. Gdzie jeszcze nie wolno wchodzić do wody?

Newsy

plaża

Czerwona flaga powiewa na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim. Popularne w Zachodniopomorskiem miejsce wypoczynku zostało zamknięte. Nie można wchodzić do wody, ponieważ wystąpiły tam sinice. Sprawdź, gdzie jeszcze kąpiel jest zabroniona.

Sinice w Trzebieży

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, na popularnym kąpielisku przy ul. Spacerowej w Trzebieży (pow. policki) wywieszona została czerwona flaga i nie można wchodzić do wody - wystąpiły tam sinice.

To jedyne kąpielisko w woj. zachodniopomorskim, na którym wystąpił taki problem.

Sinice w Bałtyku 2020

Główny Inspektorat Sanitarny w niedzielę z powodu sinic podjął decyzję o zamknięciu kąpieliska Sopot-Kamienny Potok-Koliba. Wcześniej zamknięto cztery kąpieliska w Gdańsku. W sumie w Trójmieście jest obecnie zamkniętych sześć kąpielisk.

Nie wolno się kąpać w następujących miejscach: Sopot-Kamienny Potok-Koliba, Molo Brzeźno; Dom Zdrojowy Brzeźno; Jelitkowo; Jelitkowo Klipper oraz w Gdyni Redłowie (to kąpielisko jest zamknięte od soboty).

Woda jest nieprzydatna do kąpieli

- ostrzega GIS.

Na pozostałych - około 60 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego, woda jest wolna od sinic. To oznacza, że można się w niej bezpiecznie kąpać.

Zakwit sinic utrzymuje się też od kilku dni w jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w polskich kąpieliskach można znaleźć na stronie GIS.

Sinice - czym grożą

Sinice to bakterie odporne na złe warunki tlenowe. Gdy ich zagęszczenie w wodzie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych, produkują też tlen. Przy sprzyjających im warunkach pogodowych, takich jak wysoka temperatura, słaby wiatr i brak opadów, tworzą tzw. zakwity wody - "kożuchy" o różnym zabarwieniu, czasami wydzielające zatęchłe, ziemiste lub trawiaste zapachy.

Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

Nie lekceważmy ostrzeżeń! Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Poznaj Pomorze Zachodnie oczami naszych bohaterów. "Szerokie wody" Gosi

Słynna para z kampera wróciła do Polski: "Zatrzymaliśmy się na chwilę, to jest nasz kolejny przystanek"

Tajemnicze znalezisko w Bałtyku. "Jego kształt przypomina obiekt pochodzenia pozaziemskiego". Co jeszcze kryje morze?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości