Newsy

Najwspanialsze kreacje gwiazd stworzone przez polskich projektantów. Odwiedź wyjątkową wystawę w Lublinie

Newsy

Aktualizacja:

Suknie i fraki zgromadzone na wystawie "Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie" w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie są wyjątkowe nie tylko dlatego, że stworzyli je najlepsi polscy projektanci mody. Z każdym z tych strojów wiąże się anegdota dotycząca osoby, dla której powstał. Można będzie podziwiać z bliska m.in. sukienkę, którą dla Kate Middleton uszyła Gosia Baczyńska.

W tym roku odbędzie się V edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie". Podczas festiwalu w Lublinie można będzie oglądać spektakle teatralne, ale na odwiedzających Centrum Spotkań Kultura czeka wiele innych atrakcji, m.in. spotkania z twórcami, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy. Jedną z nich jest niezwykła kolekcja kreacji zaprojektowanych przez polskich projektantów dla wyjątkowych osób na bardzo szczególne okazje. Wystawa została zatytułowana "Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie" i będzie czynna od 12 maja do 11 lipca.

Wystawa "Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie"

Olśniewające suknie i eleganckie fraki na czerwonym dywanie to popisy talentu oraz kreatywności projektantów mody. Wyjątkowe kreacje podkreślają doniosłość chwili, współgrają z osobowościami gwiazd, które je noszą. Wyglądają nadzwyczajnie, jednak ich funkcja jest prozaiczna.

Żartobliwe ujęci tematu wystawy to zwrócenie uwagi na fakt, że dla znanych osób wyszukane stroje zakładane na szczególne okazje są w takim samym stopniu ekspresją estetyczną, co wypełnieniem obowiązku służbowego. Dress code czerwonego dywanu to w końcu wyłącznie niezwykłe kreacje tworzone na specjalne zamówienie. Któż pozwoliłby sobie na pokazanie się na ważnym evencie w czymś banalnym i niepasującym do sytuacji?

Nie przywykliśmy jednak do tego, aby o projektach topowych designerów myśleć, że to są po prostu ubrania do pracy. Kurator wystawy, Marcin Fedisz, podsuwa nam więc takie skojarzenie, prezentując kolekcję projektów sygnowanych przez m.in. Macieja Zienia, duet Paprocki&Brzozowski czy Gosię Baczyńską. – Chcemy pokazać, że stroje na czerwone dywany są ubraniem roboczym . Kasia Sokołowska czy Monika Olejnik mogłyby powiedzieć, że w sukniach najsłynniejszych projektantów chodzą do pracy, ponieważ czerwony dywan to też ich praca – mówi kurator.

Materiały prasowe

Czyje kreacje zostaną pokazane na wystawie w Lublinie?

O sukni Pauliny Krupińskiej-Karpiel krąży anegdota, że "wywróżyła" jej małżeństwo z mężczyzną z Podhala. Kreacja duetu Paprocki&Brzozowski ozdobiona góralskimi motywami została bowiem stworzona na konkurs Miss Universe, gdy gwiazda jeszcze nie była związana z Sebastianem Karpielem-Bułecką.

Jakie jeszcze kreacje można będzie zobaczyć na wystawie? - Suknię wieczorową Olgi Tokarczuk zaprojektowana przez Gosię Baczyńską na ceremonię wręczenia Nagród Nobla, a także kreacje gwiazd z festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji i Cannes.

Zobacz wideo: Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Które miejsca warto odwiedzić w stolicy Włoch?

Zobacz także:

"Sinfonia Varsovia w skali". Jak będzie wyglądała nowa siedziba sali koncertowej?

Co powinien obejrzeć turysta, czyli bajkowe zamki w Niemczech

Gwiazdy i organizatorzy festiwali ogłaszają letnie koncerty. Kto i gdzie zagra?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Pozostałe wiadomości