Newsy

Wyrównanie emerytur czerwcowych. Na kiedy ZUS zaplanował wypłaty?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
pit.pl
welcomia/Getty Imagesemerytury czerwcowe

W październiku ZUS rozpocznie wypłaty emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca 2021 roku. Czerwcowe emerytury zostaną przeliczone i przyznane na korzystniejszych zasadach.

Zmiany w emeryturach czerwcowych

Przez cały październik emeryci i renciści będą otzrymywać świadczenia razem z wyrównaniem od czerwca tego roku. Osoby, których dotyczą zmiany obliczania czerwcowych świadczeń, otrzymają ich wyrównanie od dnia, w którym ono przysługiwało. Z kolei wypłata październikowej emerytury będzie realizowana już w nowej wysokości.

Dzięki zmianom w przepisach, do czerwcowych wniosków o emeryturę będą miały zastosowanie dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w tym miesiącu. ZUS podkreśla, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są korzystniejsze niż waloryzacja roczna. W efekcie zmian, już od 2022 roku emerytura w czerwcu będzie wyliczana na takich zasadach jak maju, o ile będzie korzystniejsza.

Zasady zmian w emeryturach i rentach czerwcowych

Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby osiągające wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia jeszcze w tym miesiącu.

Zmiany przepisów obejmują emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja 2021 roku. Jednocześnie nie jest istotne, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy). Co ważne, osoby których dotyczą przeliczenia czerwcowych emerytur nie muszą składać w tej sprawie żadnych wniosków.

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Więcej spraw w ZUS można załatwić elektronicznie

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: pit.pl

Źródło zdjęcia głównego: welcomia/Getty Images

Pozostałe wiadomości