Początek roku szkolnego. Czy Polacy wydadzą więcej na wprawkę szkolną niż w zeszłym roku?

Newsy

MaxRiesgo/Getty Images

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, dlatego czas pomyśleć o zakupie niezbędnych dla dziecka przyborów. Według "Rzeczpospolitej" wydatki na tegoroczne wyprawki szkolne sięgną w skali kraju 4 mld zł, a tylko co piąty Polak zmieści się w 300 zł dotacji.

Wyprawka szkolna 2020 - ile rodzice chcą wydać?

W cieniu pandemii i z niepewnością, ile potrwa nauka w szkołach, Polacy ruszyli na zakupy. Z badania dla sieci Empik, które jako pierwsza poznała "Rz" wynika, że spadek wydatków na ten cel przewiduje tylko 13 proc. badanych.

59 proc. rodziców deklaruje, że w tym roku na wyprawkę szkolną wyda więcej niż rok temu

– mówi w materiale rzecznik Empiku Monika Marianowicz.

54 proc. przyznaje, że zamierza połączyć zakupy w sklepach stacjonarnych i w sieci

– dodaje.

Tylko dla 22 proc. granicą budżetu na wyprawkę jest 300 zł na dziecko, jakie wypłaca państwo. 8 proc. chce wydać nawet ponad 1 tys. zł na dziecko.

Co trzeci chce się zmieścić w budżecie 300–500 zł na dziecko. Zatem biorąc pod uwagę, iż jest 4,6 mln uczniów, idzie o duże pieniądze

- wynika z materiały w "Rzeczpospolitej".

Wyprawka szkolna 2020 - program Dobry Start

Przy okazji warto przypomnieć, że od lipca 2020 r. rodzice i opiekunowie dziecka mogą ubiegać się o świadczenie 300 plus, które wypłacane jest na zakup wyprawki szkolnej. Wniosek z programu Dobry Start należy składać przez stronę gov.pl, portal PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej. Od sierpnia dopuszczalna jest także droga tradycyjna, czyli bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20. roku życia lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24. roku życia. Wsparcie przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Od 1 września dzieci wracają do szkół. Co na ten temat myślą dyrektorzy placówek i lekarze?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Powrót do szkół - są nowe rozporządzenia dotyczące nauczania w czasie epidemii

Zajęcia zdalne w szkołach możliwe, ale pod jednym warunkiem. Jak będzie wyglądała nauka w strefie czerwonej i żółtej?

Wytyczne dotyczące organizacji zajęć w wyższych szkołach. Niektóre uczelnie wydały już własne

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP/gov.pl