Wyprawa polarna polskich badaczy. Smutne, co znajduje się wewnątrz lodowców

Niesamowita wyprawa polskich naukowców
Źródło: Dzień Dobry TVN

Naukowcy z Państwowej Akademii Nauk i Uniwersytetu Śląskiego spędzili wiele tygodni na Spitzbergenie, gdzie dokonywali pomiarów, a także odwiertów w lodowcach. Mieli okazję na własne oczy zobaczyć konsekwencje zmian klimatycznych. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Michał Laska, Agata Zaborska i Mateusz Moskalik.

Wyprawa polskich badaczy

Zakończyły się działania polskich naukowców na Svalbardzie, prowincji norweskiej na Oceanie Arktycznym.

Nauka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

- Byliśmy w tym roku na Spitsbergenie kilkukrotnie. (...) To projekt dotyczący ładunku metali ciężkich z topniejących lodowców. Po prostu lodowce przez setki lat akumulowały różne zanieczyszczenia. Teraz topnieją no i to wszystko się dostaje do środowiska, głównie do morza i może mieć wpływ na organizmy morskie - powiedziała Agata Zaborska z Instytutu Oceanologii PAN.

Skąd metale ciężkie wzięły się w lodowcach? - One są transportowane głównie przez atmosferę. Również w morzu są transportowane przez prądy morskie, lód morski, rzeki. Jest dosyć dużo tych źródeł i dużo tych metali ciężkich tam dociera - dodała ekspertka.

Zanieczyszczenie środowiska mają wpływ na lodowce

Działalność człowieka nawet z odległych od lodowców krańców świata, ma na nie realny wpływ. Jeśli w Europie wypali się trawy, to dym przejdzie atmosferą i zanieczyszczenia osiądą na lodzie.

- Mamy takie poczucie, że to, co się gdzieś tam dzieje na północy naszego globu, jest zupełnie niezależne od tego, z czym mamy do czynienia tutaj. Atmosfera jest jednak takim zamkniętym systemem, w którym również to, co się dzieje tutaj, ma wpływ na to, co się dzieje tam. I odwrotnie - wskazał Michał Laska z Uniwersytetu Śląskiego.

Dalszą część rozmowy połsuchasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości