Newsy

Wybory prezydenckie 2020 - Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki głosowania

Newsy

Aktualizacja:
iStockphotodjedzura/ Getty Images

Andrzej Duda zdobył 51,21 proc., a Rafał Trzaskowski 48,79 proc. Tak wynika z informacji o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania, które w poniedziałek rano podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory prezydenckie 2020 - wyniki

Szef Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak przedstawił komunikat na podstawie danych z 13 lipca z godz. 7.58, który stanowi "informację o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania w wyborach prezydenta RP".

Andrzej Duda zdobył 10 mln 413 tys. 94 głosy, to jest 51,21 proc., a Rafał Kazimierz Trzaskowski 9 mln 921 tys. 219 głosów, to jest 48,79 proc.

Na podstawie otrzymanych informacji o wynikach głosowania w 27 tys. 222 obwodach głosowania, z ogólnej liczby 27 tys. 231 obwodów, czyli brakuje 9 (...), także liczba obwodów to jest 99,97 proc.

- poinformował sędzia Sylwester Marciniak.

Wybory prezydenckie 2020 - frekwencja wyborcza

Sędzia Marciniak podkreślił, że frekwencja wyborcza, według danych, które PKW otrzymała w protokołach obwodowych komisji, które zostały wprowadzone do systemu elektronicznego, wynosi 68,12 proc.

Żeby ewentualnie jakichś tutaj złych emocji nie było, dlatego podajemy już te nieoficjalne dane, przy braku jeszcze dziewięciu protokołów

- dodał szef PKW.

Państwowa Komisja Wyborcza - protesty wyborcze

Na konferencji prasowej przewodniczący PKW był pytany o to, czy będą jakieś wytyczne dla MSZ odnośnie ewentualnych protestów wyborczych.

Oczywiście protesty zawsze mogą wpłynąć. Jakie okoliczności będą powołane w danym piśmie, jakie zarzuty, to trudno w tej chwili przewidzieć. Ewentualne protesty trafią do SN. Również PKW zajmie stanowisko, musi (zająć stanowisko) też ewentualnie obwodowa komisja wyborcza, której dotyczy protest

– mówił Sylwester Marciniak .

Jak dodał, "w tej chwili to jest też przedwczesne".

Sądzę, że jeżeli dzisiaj, być może wieczorem, najpóźniej jutro – bo to jest ten termin wynikający z ustawy szczególnej, że 48 godzin, a nie 24 musimy czekać na protokoły z zagranicy – to już wówczas będzie można powiedzieć coś bliższego, jaka jest skala tych ewentualnych protestów

– powiedział Marciniak.

Zobacz też:

Donald Trump po raz pierwszy założył maseczkę: "Noszenie maseczki to coś wielkiego"

Koronawirus nie daje za wygraną. Rekordowy wzrost infekcji w USA, zakażony prezydent Brazylii. Co z Europą?

Polacy odreagowują izolację. Wiceminister zdrowia ostrzega: "Koronawirus jest wśród nas"

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości