Newsy

Joe Biden wygranym wyborów prezydenckich w USA: "Będę prezydentem, który nie chce dzielić, ale chce łączyć"

Newsy

Joe Biden pokonał w wyborach ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa i zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Taką informację podała agencja Associated Press. W USA trwa wciąż zliczanie głosów, media oceniają jednak, że przewaga Demokraty jest tak duża, iż może on być pewien liczby głosów elektorskich, która gwarantuje mu Biały Dom.

Wybory prezydenckie w USA 2020

Ostateczne wyniki ze wszystkich stanów będą znane prawdopodobnie za kilka tygodni. Prezydent Donald Trump w wydanym oświadczeniu napisał, że wybory jeszcze się nie zakończyły; jego obóz zapowiada walkę podczas ponownych przeliczeń głosów w Georgii i Wisconsin .

W pierwszym wystąpieniu po prognozowanym zdobyciu wymaganej większości głosów elektorskich Joe Biden podziękował Amerykanom za okazane zaufanie. Biden - wraz z kandydatką na amerykańską wiceprezydent Kamalą Harris- wystąpili na scenie w Wilmington w stanie Delaware. Oboje mówili o jedności, wadze demokracji i najważniejszych celach na nadchodzące lata.

Naród przemówił. I dał nam pewne zwycięstwo. To zwycięstwo właśnie nas, Narodu. Wygraliśmy zdobywając najwięcej głosów oddanych na mandat prezydenta w historii, aż 74 miliony. Muszę przyznać, że byłem zaskoczony, że w całym kraju, w miastach, miasteczkach i na całym świecie, widziałem ogromny wybuch radości, nadziei i odnowionej wiary w lepsze jutro

– powiedział Biden.

Będę prezydentem, który nie chce dzielić, ale chce łączyć, nie widzi stanów czerwonych i niebieskich, ale widzi Stany Zjednoczone. Chcę odbudować kręgosłup tego kraju, czyli klasę średnią

- deklarował Joe Biden.

Ceremonia zaprzysiężenia prezydenta-elekta odbywa się na początku powyborczego roku, 20 stycznia. 78-letni Biden, po zliczeniu i potwierdzeniu wyników, będzie najstarszą osobą w historii, która obejmie najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych. Będzie także drugim gospodarzem Białego Domu, który jest katolikiem (po Johnie F. Kennedym). Po raz pierwszy w historii wiceprezydentem zostanie kobieta i osoba o pochodzeniu afroamerykańskim - senator z Kalifornii Kamala Harris.

Joe Biden - polityczna kariera

Prezydentura to dla Bidena ukoronowanie 47-letniej kariery w polityce. Kampania w 2020 roku była jego trzecim podejściem do wyborczej rywalizacji o prezydenturę; pierwsze było w 1988 roku, a drugie dwadzieścia lat później. W 2009 roku został wiceprezydentem USA i przez osiem lat był zastępcą Baracka Obamy, z którym do dziś łączą go przyjacielskie relacje.

W roku wyborczym zdominowanym przez epidemię koronawirusa Biden prowadził kampanię pod hasłami "przywrócenia duszy Ameryce" oraz "lepszej odbudowy" w kontekście gospodarki. W jego programie jest ustanowienie płacy minimalnej na poziomie 15 dolarów za godzinę.

Próg zapewniających Biały Dom 270 głosów elektorskich Biden przekroczył w Pensylwanii, którą w kampanii odwiedzał 13 razy i którą odzyskał dla Demokratów po ich niespodziewanej porażce w tym stanie w 2016 roku. Biden urodził się w Pensylwanii, a jako senator z sąsiedniego Delaware nazywał się nawet "trzecim senatorem z Pensylwanii".

Zobacz też:

Ameryka wybiera prezydenta. Na kogo zagłosuje Polonia?

Melania Trump ma sobowtóra? Padły kolejne podejrzenia internautów

Donald i Melania Trump na kwarantannie. Czy fakt ten wpłynie na amerykańską kampanię wyborczą?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

Pozostałe wiadomości