Newsy

Wybory prezydenckie 2020. Wiemy, kiedy się odbędą

Newsy

iStockphotodjedzura/ Getty Images

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Ewentualna druga tura zaplanowana jest na 24 maja. Taką decyzję podjęła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Wybory prezydenckie 2020

Datę wyborów prezydenta RP ustanawia Marszałek Sejmu. Nie jest to jednak dowolnie wybrany termin - reguły określa Konstytucja. Elekcja może odbyć się nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Co więcej, dzień wyborów powinien być wolny od pracy. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek postanowiła, że w tym roku do urn pójdziemy 10 maja, a ewentualna druga tura odbędzie się 2 tygodnie później.

Kandydaci na prezydenta

Do tej pory swój start w wyborach prezydenckich ogłosiło pięcioro kandydatów. Obecnie sprawujący ten urząd Andrzej Duda nie zapowiedział jeszcze ubiegania się o reelekcję. Kandydatką Platformy Obywatelskiej jest obecna Wicemarszałek Sejmu - Małgorzata Kidawa-Błońska. Lewica wspólnie wybrała Roberta Biedronia, PSL – Władysława Kosiniaka-Kamysza, a Konfederacja - Krzysztofa Bosaka. Niezależnym kandydatem jest dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości