Newsy

Włochate chrząszcze atakują. W Polsce jest ich coraz więcej

Newsy

Anton Petrus/Getty Images

Włochate chrząszcze pojawiły się w Polsce i można je spotkać przede wszystkim wieczorami. Są nie tylko przy lasach, ale również w mieście. Wplątują się we włosy, a nawet wpadają za ubrania. Jakie jeszcze niebezpieczeństwa czyhają na nas z ich strony?

Guniak czerwczyk

Owad mierzący dwa centymetry to guniak czerwczyk. Ma pancerz, nóżki z pazurami i jest brązowy. Uaktywnia się wieczorami, dlatego po godzinie 19ej, należy szczególnie uważać na obrzeżach lasów, w parkach czy ogrodach. To oznacza, że może zaatakować nas również w przestrzeni miejskiej. Interesuje go światło, dlatego jest możliwość, że wpadnie do naszej sypialni. Jest ciężki, a jego loty nie są płynne, więc może otrzeć się o nas w trakcie spaceru, zaplątać się we włosy czy wpaść rowerzyście do ust. Ze względu na chłodną wiosnę pojawił się w tym roku nieco później.

Guniak czerwczyk - czy jest niebezpieczny?

Po spotkaniu z chrząszczem dzieci, jak i dorośli uciekają w popłochu. Jednak guniak czerwczyk nie zagraża naszemu zdrowiu. Zetknięcie z nim to nie jest przyjemność, ale należy wiedzieć, że nie jest w stanie zrobić nam krzywdy. Prawdopodobnie uderzy w nas i upadnie na ziemię. Niekiedy będzie próbował się ratować łapiąc np. za włosy pazurami, ale nie są one na tyle ostre, żeby nas skaleczyć. Nie jest zainteresowany też ludzką krwią.

Guniak czerwczyk - utrapienie ogrodników

Niestety guniak czerwczyk może być utrapieniem dla ogrodników. Po czerwcowo - lipcowej aktywności składa jaja w ziemi. Tam aż przez około 2 lata rozwijają się larwy, czyli pędraki. Przez tak długi czas potrafią podgryzać korzenie, niszczą uprawy, a nawet trawniki. Samica po zapłodnieniu ginie.

Zobacz wideo: Na jakie owady latem musimy uważać?

>>> Zobacz także:

Związki ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia". Łukasz zdradza, co łączy go z Oliwią

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka, nie tylko na wakacjach? "Im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko zasad, tym lepiej"

Czym zająć dziecko w czasie podróży? Tablet i smartfon odpadają. "W czasie gwałtownego hamowania będą jak kosa"

Autor: Daria Pacańska

Źródło: Fakt.pl

Pozostałe wiadomości