Newsy

Wirus ASF w Polsce - co to jest? Czy wpłynie na ceny mięsa w przyszłym roku?

Newsy

Aktualizacja:
Fot. Fahroni / Getty Images

Wirus ASF szaleje w Polsce. Jeśli Polsce nie uda się zatrzymać wirusa ASF, ceny wieprzowiny w 2020 r. mogą wzrosnąć o co najmniej 10 procent. Zapowiada się ciężki czas dla hodowców i konsumentów.

Wirus ASF w Polsce - co to jest?

ASF, czyli afrykański pomór świń, to choroba wywoływana przez wirusa DNA należącego do rodzaju Asfivirus, którego jest jedynym znanym przedstawicielem. Nosicielem wirusa ASF jest dzik, chorują natomiast świniowate czyli świnie, dziki i guźce. Ludzie są odporni na tego wirusa. Zakażenie następuje poprzez jedzenie, ale także przez drogi oddechowe i uszkodzoną skórę. Objawy da się zauważyć po 6–10 dniach po zakażeniu wirusem. Na ASF nie ma lekarstwa ani szczepionki.

Więcej:

Wirus ASF : czy wpłynie na ceny mięsa w przyszłym roku?

Wirus ASF zadomowił się w Wielkopolsce, czyli w regionie, który ma 36-procentowy udział w krajowej hodowli świń. Rozprzestrzenienie się wirusa w Wielkopolsce spowoduje problemy w całym kraju i może nawet dojść do paraliżu łańcucha dostaw.

Powstaje sytuacja naprawdę trudna, w której z jednej strony Polska ma ogromne zapotrzebowanie na mięso z Chin, a z drugiej strony ciężko przewidzieć jakie będą straty po zwalczeniu wirusa ASF. Powoduje to wzrost cen wieprzowiny w naszym kraju.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości