Newsy

Wigilia 2022. O której godzinie na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
PAP
Boże Narodzenie

Bożonarodzeniowych tradycji w Polsce mamy naprawdę wiele. Jedną z nich jest ta związana z pierwszą gwiazdką, która wyznacza początek kolacji wigilijnej. O której godzinie zabłyśnie na niebie 24 grudnia 2022?

Wigilia 2022 - pierwsza gwiazda

Wypatrywanie pierwszej gwiazdki na niebie 24 grudnia to już tradycja, która w sposób symboliczny nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Mieli kierować się nią Trzej Królowie podążający do miejsca, gdzie przyszedł na świat Syn Boży.

W Polsce przyjęło się, że dzieci z niecierpliwością oczekują, aż zabłyśnie pierwsza gwiazdka na niebie, bo to znak, że można zasiąść do wigilijnego stołu.

Zobacz wideo: Święta

Święta

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Pierwsza gwiazdka - o której godzinie pojawi się na niebie w 2022 roku?

W Wigilię bieżącego roku zachód Słońca nastąpi w Polsce około godziny 15.30. Dokładny moment może różnić się do ok. 20 minut, w zależności od naszego miejsca pobytu na terenie kraju. Mniej więcej ok. godziny 16 powinniśmy dostrzec pierwsze gwiazdy, a dwie jasne planety nawet nieco wcześniej.

Wenus pierwszą "gwiazdką" wigilijną

Pierwszym obiektem, który mamy szansę zauważyć, wcale nie będzie gwiazda, a planeta – Wenus. Świeci ona blaskiem -4,64 magnitudo, czyli dużo większym niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba. Drugi pod względem jasności będzie w wigilijny wieczór Jowisz (-2,17 mag). Oba obiekty znajdować się będą po zachodniej stronie nieba. Wenus względnie nisko nad horyzontem, a Jowisz wyżej.

Zobacz wideo: Jak narodziły się tradycje Bożego Narodzenia?

Jak się narodziły tradycje Bożego Narodzenia?
Jak się narodziły tradycje Bożego Narodzenia? Źródło: Dzień Dobry TVN

Na środku linii pomiędzy Wenus a Jowiszem widoczny jest także Saturn, jednak jego blask to 0,72 mag, a więc zauważymy go, dopiero gdy niebo już mocniej się ściemni.

Gdybyśmy chcieli jednak wypatrzeć prawdziwą gwiazdę, to będzie nią Wega (0,00 mag) w gwiazdozbiorze Lutni, widoczna wysoko na zachodniej stronie nieba. Natomiast gdy wzrok skierujemy na północno-wschodnią stronę, wtedy jako pierwszą dostrzeżemy Kapellę (0,05 mag) w gwiazdozbiorze Woźnicy. Inne jasne gwiazdy, które będą jako pierwsze ukazywały się naszemu wzrokowi, to: Altair, Deneb, Aldebaran.

Gwiazda Betlejemska - znaczenie

Gwiazdę Betlejemską przedstawia się na ilustracjach tradycyjnie jako kometę. W kronikach chińskich jest odnotowana kometa z 5 roku p.n.e., która może pasować do biblijnego opisu. Jest jednak też kilka innych hipotez na temat tego, jakie obiekty astronomiczne mogły odpowiadać za Gwiazdę Betlejemską. Zaliczają się do nich wielokrotne koniunkcje kilku jasnych planet (np. potrójna koniunkcja Jowisza i Saturna w 7 roku p.n.e.) czy pojawienie się gwiazdy supernowej.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: RomoloTavani/Getty Images

Pozostałe wiadomości