Newsy

Wielkanoc 2021 - czy czeka nas lockdown? "Musimy być na to przygotowani"

Newsy

Aktualizacja:
E+Milos Dimic/Getty Images

Pamiętamy doskonale, jak dziwnym doświadczeniem były dla nas ostatnie święta: bez bliskich, spędzone w domu, z pandemią w tle. Czy istnieje ryzyko, że ten scenariusz się powtórzy? O ewentualnych obostrzeniach na Wielkanoc mówiła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Wielkanoc 2021 - będzie lockdown?

Epidemia koronawirusa nie daje za wygraną. Liczba zachorowań nadal wzrasta. Czy w związku z tym możemy spodziewać się kolejnych obostrzeń?

- Jesteśmy na etapie omówienia szczegółów dotyczących potencjalnie być może kolejnych obostrzeń. Musimy być na to przygotowani - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Pod uwagę brane są różne scenariusze.

- Sytuacja w kraju społeczno-zdrowotna jest bardzo niepokojąca. Wyniki z ostatniego weekendu są na tyle wysokie, że zapewne przed nami kolejny krok do tyłu - stwierdziła wiceszefowa resortu rozwoju w TVP 1.

Jak wyjaśniła, musimy być przygotowani "na powstrzymanie dużego efektu mobilności przed świętami Wielkiej Nocy, jak również na same święta".

- Wydaje się, że cały czas jesteśmy w trybie awaryjnym i będziemy tak funkcjonowali do momentu wygaszenia trzeciej fali - dodała.

Semeniuk zwróciła uwagę, że na COVID-19 chorują coraz młodsi, coraz więcej osób potrzebuje wspomagania oddechowego, "stąd decyzje, by ten krok do tyłu wykonać".

Koronawirus w Polsce - nowe obostrzenia

Wraz z rozwojem trzeciej fali pandemii i znacznym przyrostem zakażeń Covid-19 w województwie mazowieckim wrócił zaostrzony reżim sanitarny. Podobne kroki podjęto wcześniej na Warmii i na Mazurach oraz na Pomorzu. Co objęły nowe obostrzenia? M.in. galerie handlowe, hotele, placówki kulturalne i baseny. Mają obowiązywać do 28 marca.

Wiceminister Semeniuk spytano w związku z tym, czy przedsiębiorcy wytrzymają kolejny lockdown. Zapewniła, że w tym tygodniu spotka się z przedstawicielami branży gastronomicznej i eventowej.

- Mam spotkania zaplanowane na czwartek, będziemy rozmawiali o dodatkowych rozwiązaniach. Cały ostatni weekend poświęciłam na analizę instrumentów pomocowych ze strony budżetu państwa, które moglibyśmy skierować do tych branż, które są w stałym lockdownie - powiedziała.

Co robić, gdy mamy dodatni wynik testu na COVID-19. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Filip Chajzer zaapelował o pomoc dla okradzionej 96-latki. Efekty przerosły jego oczekiwania. "Nie wiem, jak się odwdzięczę"

Nowa ścieżka testowania na koronawirusa. Minister zdrowia: "Nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza"

Wstrzymano szczepienia AstraZenecą. Co z Polską?

Autor: Ola Lipecka

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości