Newsy

Rzeczywistość po brexicie. Holenderska straż graniczna konfiskuje kierowcom z Wielkiej Brytanii kanapki z szynką

Newsy

RUPTLY/x-news

Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Zmieniły się m.in. zasady dotyczące wywożenia żywności. Przekonał się o tym pewien kierowca, któremu holenderska straż graniczna skonfiskowała kanapki z szynką.

Straż graniczna skonfiskowała kanapki z szynką

Sieć obiegło nagranie, jak straż graniczna konfiskuje żywność kierowcom przybywającym z Wielkiej Brytanii. Pierwszy opublikował je kanał holenderskiej telewizji publicznej NPO 1.

- W materiale wideo widać, jak urzędnicy wyjaśniają przestraszonym kierowcom samochodów i ciężarówek na terminalu promowym Hook of Holland, że od czasu brexitu nie wolno przywozić do Europy niektórych produktów spożywczych, m.in. mięsa, owoców, warzyw i ryb – relacjonował "The Guardian".

Nowe zasady wprawiły kierowców w zakłopotanie

Kierowcy na granicy nie kryli zdziwienia, kiedy po kontroli część przewożonych przez nich rzeczy została skonfiskowana. W materiale holenderskiej stacji, funkcjonariusz pytał m.in. kierowcę, czy jego kanapki owinięte w folię aluminiową są z mięsem. Kiedy kierowca potwierdził, mundurowy powiedział: "W porządku, więc zabieramy wszystkie".

- Zaskoczony kierowca zapytał wówczas, czy może zatrzymać chleb, w odpowiedzi jednak usłyszał: "Nie, wszystko zostanie skonfiskowane. Witamy po brexicie, sir. Bardzo mi przykro" - relacjonowała BBC.

Rzeczywistość po brexicie

Wielka Brytania opuściła UE wraz z początkiem 2021 roku, po zakończeniu 11-miesięcznego okresu przejściowego. Zatem od 1 stycznia podróżni przybywający z Wysp do krajów unijnych podlegają takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Kontrole na granicy Francji i Wielkiej Brytanii po brexicie. Pierwsze od dziesięcioleci

Autor: Oskar Netkowski

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości