Newsy

Dwudziestolatka pozwała ginekologa mamy. Obwinia go o swoje problemy ze zdrowiem

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
e-dziecko.pl
sędzia

Evie Toombes złożyła pozew przeciwko lekarzowi, który prowadził ciążę jej mamy. 20-latka jest zdania, że medyk nie powiedział kobiecie o konieczności przyjmowania kwasu foliowego przed zajściem oraz w czasie ciąży, przez co Evie ma teraz poważne problemy ze zdrowiem. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Evie Toombes pozwała ginekologa swojej mamy

U Evie Toombes tuż po narodzinach zdiagnozowano wadę cewy nerwowej kręgosłupa, która doprowadziła do trwałej niepełnosprawności. Kobieta uważa, że za problemy zdrowotne winę ponosi dr Philip Mitchell, który prowadził ciążę jej mamy. 20-latka zdecydowała się pozwać lekarza. Evie jest zdania, że ginekolog nie powiedział jej mamie o konieczności przyjmowania kwasu foliowego. Związek ten odpowiada za prawidłowy rozwój cewy nerwowej, z której rozwija się rdzeń kręgowy oraz mózgowie dziecka.

Medyk, który pracował w Hawthorn Medical Practice w Skegness, nie przyznawał się do winy. Twierdził, że spełnił swój obowiązek i udzielił kobiecie wszystkich niezbędnych informacji.

Zobacz wideo: Szaleństwo hormonów w ciąży

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży Źródło: Dzień Dobry TVN

Sąd wydał wyrok

Sąd nie przyjął wyjaśnień lekarza i, jak podaje magazyn "The Sun", ginekolog przegrał sprawę. Sędzia Rosalind Coe QC poparła Evie w jej roszczeniach i stwierdziła, że lekarz dopełnił się zaniedbania względem pacjentki. - Nie zalecono jej, zgodnie z zaleceniami, przyjmowania kwasu foliowego przed poczęciem i przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Nie poinformowano jej o związku między suplementacją kwasu foliowego a zapobieganiem rozszczepowi kręgosłupa/defektom cewy nerwowej. Gdyby otrzymała właściwą, zalecaną radę, opóźniłaby próby poczęcia dziecka. W tych okolicznościach doszłoby do późniejszego poczęcia, które skutkowałoby normalnym zdrowym dzieckiem - oznajmiła.

Sędzina przyznała dziewczynie odszkodowanie. Choć wysokość kwoty nie została jeszcze ustalona, to najprawdopodobniej w grę wchodzą pieniądze, które mają pokryć koszty leczenia dziewczyny przez całe życie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: e-dziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: seksan Mongkhonkhamsao/Getty Images

Pozostałe wiadomości