Newsy

WHO o próbach leczenia Covid-19 osoczem. "Dowody na skuteczność są nadal bardzo nikłe"

Newsy

Moment RFCravetiger/Getty Images

Na całym świecie trwają prace nad wynalezieniem leku na koronawirusa. Niektórzy naukowcy proponują medykamenty z osocza ozdrowieńców. Światowa Organizacja Zdrowia zabrała głos w sprawie.

WHO o leczeniu osoczem

Głowna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia Soumya Swaminathan odniosła się do prób leczenia Covid-19 osoczem tak zwanych ozdrowieńców.

Podchodzimy ostrożnie do prób leczenia Covid-19 w USA osoczem krwi osób wyleczonych z tej choroby, dowody na skuteczność takiej terapii są nikłe (…) Jest wiele prób klinicznych (leczenia) osoczem rekonwalescentów przeprowadzanych na świecie (...). Tylko kilka z nich dało przejściowe rezultaty, dowody na (ich skuteczność) są nadal bardzo nikłe

- powiedziała.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że we wspólną kampanię na rzecz zapewnienia równego dostępu wszystkim państwom do szczepionki na koronawirusa zaangażowały się 172 kraje.

Na początku, gdy dostawy szczepionek będą ograniczone, bardzo ważne będzie, by dostarczyć je tym, którzy są najbardziej narażeni na całym świecie

- dodał.

Przyznał jednak, że WHO potrzebuje dodatkowego finansowania na tę inicjatywę.

W niedzielę prezydent USA Donald Trump ogłosił, że możliwe będzie używanie w nagłych przypadkach osocza dla leczenia pacjentów z Covid-19, co nazwał "historycznym oświadczeniem dotyczącym walki z chińskim wirusem, które uratuje niezliczone istoty ludzkie".

Agencja Associated Press napisała po wystąpieniu Trumpa, że osocze krwi pobrane od pacjentów, którzy wyleczyli się z koronawirusa, jest wprawdzie bogate w przeciwciała i może przynieść korzyści osobom walczącym z chorobą, jednak dotychczasowe badania nie przesądziły jednoznacznie, czy ta metoda działa, kiedy ją stosować i jaka dawka jest potrzebna.

Polski lek na COVID-19

Przypominamy, że w Polsce trwa produkcja leku na chorobę wywołaną zakażeniem koronawirusem, za którą odpowiedzialna jest spółka Biomed Lublin. Jest on wytwarzany z przeciwciał ozdrowieńców zawartymi w osoczu krwi. O rozpoczęciu produkcji poinformowano na konferencji prasowej "Start produkcji polskiego leku na COVID-19".

Zobacz też:

Ruszyła produkcja polskiego leku na COVID-19. "Jesteśmy pierwsi na świecie"

1 września już za chwilę. Wirusolog o powrocie dzieci do szkół: "To nie jest dobry moment"

Czy szczepienie przeciwko gruźlicy chroni przed koronawirusem?

Lekarze z Wrocławia: "Terapia osoczem ozdrowieńców przynosi poprawę stanu ponad połowy pacjentów z COVID-19". Zobacz wideo:

Autor: Anna Korytowska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości