Newsy

Prezydentka, inspektorka, naczelniczka, burmistrzyni, dyrektorka. Warszawski ratusz umożliwia żeńskie formy stanowisk

Newsy

Claudio_Scott/Pixabay

Stosowanie żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych będzie możliwe od 1 stycznia 2021 r. w warszawskim urzędzie miasta. Pojawią się na stronach internetowych i komunikatach prasowych, w stopkach e-maili, nagłówkach pism urzędowych, wizytówkach czy tabliczkach przy drzwach. Stołeczny ratusz będzie apelował o zmianę przepisów tak, aby mogły być stosowane także na pieczątkach czy legitymacjach.

Warszawa: żeńskie formy nazw stanowisk

W Urzędzie m.st. Warszawy od 1 stycznia 2021 r. wprowadzona zostanie możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych, czyli feminatywów.

- Poza wymienionymi w ustawie o pracownikach samorządowych stanowiskach takich jak sekretarka, sprzątaczka, telefonistka, praczka czy szwaczka wprowadzamy możliwość stosowania żeńskich form nazw wszystkich stanowisk w Urzędzie - informuje stołeczny ratusz.

Możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych zostanie wprowadzona od przyszłego roku, zgodnie z zapowiedzią prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

- Od 1 stycznia 2021 r. Panie prezydentki, inspektorki, naczelniczki, burmistrzynie czy dyrektorki będą mogły posługiwać się żeńskimi formami nazw stanowisk w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, w tym na stronach internetowych i komunikatach prasowych, w stopkach wysyłanych e-maili, nagłówkach pism urzędowych, wizytówkach czy tabliczkach przydrzwiowych - czytamy w informacji urzędu miasta.

Żeńskie formy stanowisk

Miasto przypomniało jednocześnie, że nazwy stanowisk pracowników administracji samorządowej określone zostały Rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. Dlatego w większości dokumentów kadrowych, a także w dokumentach o charakterze formalnym, takich jak decyzje administracyjne i inne dokumenty, których forma została określona przepisami prawa, będzie musiała być stosowana forma męska.

- Będziemy apelować o zmianę ustawy, tak aby żeńskie końcówki mogły być stosowane także na pieczątkach czy legitymacjach - podkreśla warszawski ratusz.

„Feminatyw” na podium w konkursie na słowo roku 2019. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema. "Chcemy, żeby to było święto nauki, technologii i literatury"

Przedszkole i żłobek tylko dla zaszczepionych dzieci: "Idea jest słuszna i Ministerstwo Zdrowia ją popiera". Kiedy przepisy wejdą w życie?

Zmiany na rynku pracy w 2021 roku. "W milionach liczy się zawody, które mają wymrzeć"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości