Newsy

Wanda Półtawska obchodzi 100. urodziny. Jej przyjacielem był św. Jan Paweł II

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
Źródło:
PAP

Wanda Półtawska przez lata była bliską współpracownicą i przyjaciółką papieża Jana Pawła II. Nazywana jest szarą eminencją polskiego Kościoła Katolickiego. W czasie II wojny światowej była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie padła ofiarą okrutnych eksperymentów medycznych.

Wanda Półtawska - młodość i pobyt w obozie koncentracyjnym

Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Od dzieciństwa angażowała się w działalność harcerską, a w 1938 roku została drużynową IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich. W czasie II wojny światowej była łączniczką, rozwoziła m.in. pocztę, broń czy pieniądze. W lutym 1941 lutego została aresztowana wraz z innymi harcerkami.

Dziewczęta trafiły do lubelskiego więzienia, gdzie przeszły śledztwo z torturami, a pod siedmiu miesiącach przewieziono je do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam były poddawane medycznym eksperymentom - rozcinano nogi, do ran wkładano odłamki szkła, metalu, ziemię, watę. Tylko części z nich podawano leki. Na innej grupie prowadzono operacje kostne, które wymagały łamania kończyn. 

Po wojnie zaczęła studiować medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończyła je w 1951 rok. Następnie uzyskała oba stopnie specjalizacji i doktorat z psychiatrii. Pracowała jako wykładowca akademicki, a w 1967 zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Kierowała nim przez 33 lata, piastując stanowisko profesora. 

Zobacz wideo: Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnieni m.in. Półtawska, Kleiber, Szewińska, Lorenc

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnieni m.in. Kleiber, Szewińska, Lorenc
Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnieni m.in. Kleiber, Szewińska, Lorenc W 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego m.in. Wandę Półtawską.

Przyjaźń z papieżem Janem Pawłem II

Półtawska była bliską przyjaciółką papieża. Nie wiadomo, kiedy dokładnie się poznali. Tomasz Krzyżak, autor książki pt. "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" przypuszcza, że po raz pierwszy spotkali się w 1953 roku, kiedy Wanda spowiadała się u Karola Wojtyły. Z czasem stał się jej przewodnikiem duchowym. Papież darzył ją ogromnym zaufaniem, dlatego też odgrywała dużą rolę w Watykanie - była osobą, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II.

- Nie mierzyłam tego wpływu. Natomiast z całą pewnością miałam na niego wpływ, jako kobieta, na zupełnie nową rzeczywistość, bo on nie miał okazji mieć ani siostry, ani mamy - mama wcześnie zmarła - i dla niego świat kobiet był ciekawy, i on był zafascynowany kobiecością - powiedziała Wanda Półtawska w swojej biografii.

Wprowadzenie w 1993 roku prawnego zakazu aborcji w Polsce było w pewnym sensie zwieńczeniem walki, która w latach 50. połączyła Półtawską z Wojtyłą. Jednak ustawa dopuszczająca przerwanie ciąży w trzech przypadkach, nie satysfakcjonowała jej. Była inicjatorką kolejnych projektów ustawy antyaborcyjnej, odcinając się jednak od propozycji, aby za aborcję karać kobiety.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej". Po dziś dzień jest aktywna, spotyka się z ludźmi, a dla wielu z nich jest autorytetem.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: x-news/TVN24

Pozostałe wiadomości